Umístění: Společnost Zajímavosti Charitativní běh v Mikulově vynesl přes 32 tisíc korun

Charitativní běh v Mikulově vynesl přes 32 tisíc korun

Mikulov, 17. září 2018 – Centrem Mikulova se ve čtvrtek 13. září vydali běžci podporující boj proti cévní mozkové příhodě (neboli mrtvici). V rámci charitativního běhu Čas je mozek se podařilo vybrat 32 600 Kč na osvětu o tomto onemocnění. Akce se uskutečnila za podpory města Mikulov a těšila se velkému zájmu místních obyvatel.

beh nohy bezec

Na trať, která vedla zahradami mikulovského zámku, vyběhlo v příjemném podvečerním počasí celkem 138 běžců. Vedle obyvatel Mikulova se běhu zúčastnili také lékaři z Česka a Slovenska, kteří se s mrtvicí potýkají v rámci své profese, a rovněž mikulovský starosta Rostislav Koštial.

„Zaznamenali jsme rekordní účast a atmosféra byla fantastická. Přišly celé rodiny, nejmladší účastníci jeli na odrážedlech. Diváci hlasitě povzbuzovali a celé náměstí pak tleskalo, když se běžci dostali do cíle,“ říká Štěpánka Loužecká, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Čas je mozek, pořadatele akce, a dodává: „Dohromady jsme vybrali fantastických 32 600 korun a 13 euro navrch. Všem lidem v Mikulově i vedení města za tuto podporu moc děkuji, stejně jako za vřelé přijetí, kterého se nám zde dostalo. Vybrané prostředky využijeme na další šíření osvěty o mozkové mrtvici tak, aby co nejvíce lidí znalo její příznaky a vědělo, jak správně pomoci.“

„Rozpoznat příznaky mozkové příhody je nesmírně důležité – k těm základním řadíme pokles koutku, ochrnutí končetin a poruchu řeči. Stejně významná je ovšem i správná reakce, tedy okamžité přivolání rychlé záchranné služby,“ vysvětluje MUDr. Aleš Tomek, Ph.D., primář Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP. Šance na záchranu života, nebo alespoň zmírnění následků mrtvice totiž stoupá, je-li léčba zahájena co možná nejdříve. „Mrtvici nejčastěji způsobuje krevní sraženina, která uzavře některou z mozkových cév. Mozku se tak nedostává kyslík a buňky už po prvníchpěti minutách postupně odumírají. Vždy je proto lepší zbytečně zavolat rychlou záchrannou službu, než příznaky podcenit,“ doplňuje primář Tomek.

Kampaň Nadačního fondu Čas je mozek již čtvrtým rokem učí veřejnost, jak rozpoznat příznaky mrtvice a jak na ně správně reagovat.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript