Umístění: Společnost Zajímavosti Deset let varhany v Lukovanech mlčely, nyní se po opravě opět rozezněly

Deset let varhany v Lukovanech mlčely, nyní se po opravě opět rozezněly

kostel svateho vaclava lukovanyLukovany, 31. prosince 2017 – V kostele sv. Václava, malebné dominantě jihomoravských Lukovan, se na sklonku roku rozezněly ty nejkrásnější vánoční tóny z nově restaurovaných varhan. Popovické farnosti přispěli na dílčí opravy a restaurování varhan uživatelé aplikace EPP – Pomáhej pohybem. Letošní Vánoce jsou pro římskokatolickou farnost ve Vysokých Popovicích důvodem k oslavám dvojnásobně. Vánoční koncert v kostele sv. Václava v Lukovanech totiž konečně mohl zaznít z místních varhan, které posledních deset let mlčely. Místní varhany pocházející z druhé poloviny 19. století byly napadeny škůdcem. Jelikož je kostel sv. Václava chráněnou církevní památkou, nebylo možné varhany zrušit ani je nahradit elektronickými.

Oprava varhan byla naplánována do tří etap. První etapa byla zahájena v listopadu 2016 demontáží varhan a restaurováním vzdušnic a klaviatur. Ve druhé etapě byly pořízeny nové kovové a dřevěné píšťaly, nový regulátor vzduchu, vzduchovod a tlumící skříň. A poslední částí se stalo zrestaurování měchu, oprava mechaniky, montáž, seřízení a ladění varhan.

S úhradou nemalých nákladů na práci restaurátorů pomohla sportující veřejnost prostřednictvím aplikace EPP – Pomáhej pohybem a Nadace ČEZ. Body, které lidé vyběhali, najezdili na kole či nachodili na výletech, převedla nadace do stotisícového příspěvku.

Varhany budou nadále využívány pro účely bohoslužeb a dalších církevních obřadů. Farnost navíc pořádá od roku 2015 v lukovanském kostelíku koncerty s hojnou účastí veřejnosti. „Věřím, že znovu znějící krásné tóny varhan, které máme s církevními památkami tolik spjaté, jsou pro Lukovany i farnost ve Vysokých Popovicích jedním z nejcennějších vánočních dárků,“ poznamenala ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

„Doposud jsem mohl doprovázet mše pouze na dočasně zapůjčených elektronických klávesách, což nebylo to pravé. Jsem moc rád, že se dnešní den mohly opět rozeznít původní opravené varhany,“řekl po koncertě Antonín Šikula, mladý varhaník z Lukovan.