Umístění: Společnost Zajímavosti Díky sbírce vysadí v i okolí Kunštátu tisíce nových stromečků

Díky sbírce vysadí v i okolí Kunštátu tisíce nových stromečků

kunstat vysadba stromeckuKunštát, 7. listopadu 2020 – České a moravské lesy silně zasáhla kůrovcová kalamita. Pomoci s obnovou zdevastovaných holin ovšem může každý – například zapojením se do sbírky Darujme stromečky lesu, kterou organizuje Nadace dřevo pro život. Jejím cílem je do konce roku vybrat milion korun na obnovu lesů, které jsou těžce zasaženy suchem a kůrovcovou kalamitou. Všechny vybrané peníze putují do projektu nanákup a výsadbu nových stromečků. Sazenice druhově pestrých a odolných dřevin se následně vysazují v lesích u Dačic, v Jílovišti u Prahy, Kunštátu, Milešově nad Vltavou, Novém Kníně a Opočně.

 

Sbírku mohou podpořit individuální dárci i firmy na prověřeném portálu Darujme.cz. Stromečky je také možné darovat jako smysluplný dárek pod stromeček. Cena jedné sazenice je jen 25 Kč. Pokrývá nákup, výsadbu a koordinaci sbírky. Na hektar lesa je třeba vysadit průměrně 6 tisíc sazenic (přesný počet se liší v závislosti na typu stromu). Dospělého věku kolem 100 let se dožívá jen asi každá dvacátá pátá sazenice.

Doposud bylo vybráno přes 630 tisíc Kč, což pokryje zasazení přibližně 25 tisíc sazeniček. Naším cílem je během roku vybrat alespoň milion korun a vysadit tak přibližně 7 hektarů nového lesa. Sbírku podpořily také některé známé osobnosti – jako zpěvák Pokáč, kuchařka Kamu nebo moderátor Ondřej Blaho.

„České lesy jsou v posledních letech těžce zkoušeny suchem a kůrovcem. Jejich majitelé jsou kvůli kalamitě nuceni kácet více lesů, než měli v plánu. Aby vlastníci lesů své lesy zachránili, musí sázet mnohem více stromků. Náklady se jim tak zvyšují. Jejich příjmy ale dramaticky klesly, protože aktuální výkupní ceny kulatiny spadly zhruba na polovinu ceny. S touto situací si zejména drobní majitelé lesů umí jen těžko poradit,“ vysvětlil smysl sbírky Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci