Na jižní Moravě platil stav nebezpečí způsobený mimořádným suchem od 21. března. Navzdory úřednímu výnosu vypukly v regionu stovky požárů. Většinu z nich způsobili lidé při vypalování mezí a neopatrném manipulaci s ohněm.
"Tak jako při vyhlášení jsem i nyní rozhodl na základě doporučení ředitele Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Podle jeho sdělení už pominuly důvody vedoucí k vyhlášení doby zvýšeného nebezpečí vzniku požáru," řekl hejtman Hašek. Rozhodnutí o odvolání doby zvýšeného nebezpečí vzniku požáru nabývá účinnosti uveřejněním na úřední desce krajského úřadu a bude rozesláno do všech obcí regionu.
K návrhu na zrušení opatření k období sucha vedlo snížení počtu požárů v posledních dnech. Zatímco v březnu hasiči v Jihomoravském kraji podle mluvčího hasičů Jaroslava Haida zasahovali u celkem 349 požárů trávy, polních a lesních porostů, v období od 1. do 11. dubna těchto požárů bylo přes 60 a jejich počet klesá. "Přesto je ale opatrnost stále na místě. Hasiče nadále zaměstnávají požáry, způsobené nedbalostí při spalování suchého listí, trávy a dalšího odpadu ze zahrádek nebo klestí po lesní těžbě, a také případy vypalování porostů," konstatoval Haid.
Plošné vypalování porostů přitom zákon o požární ochraně nedovoluje ani mimo období nebezpečí. Porušení tohoto zákazu se trestá u fyzických osob pokutami až do 25 tisíc korun, u právnických osob pak postihem až do 500 tisíc korun. Přestože pálení shrabané trávy, listí či klestu z prořezávky stromů v zahradách a sadech zákon výslovně nezakazuje, i na tuto činnost platí určitá pravidla a omezení. "Pokud majitelé zahrad svou nedbalostí při pálení odpadu způsobí požár, hrozí jim také bloková pokuta nebo i postih ve správním řízení," varoval mluvčí hasičů.