"Rozhodl jsem na základě doporučení krajského ředitele hasičského záchranného sboru. Podle jeho sdělení se v posledních dnech podstatně zvýšil počet požárů, zejména v přírodním prostředí, kde hrozí jejich rozšíření," řekl Hašek.
Podle zmíněného nařízení je v tomto období v místech se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru zakázáno rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, kouřit, odhazovat hořící nebo doutnající předměty, používat zábavnou pyrotechniku a jiné obdobné výrobky. Podle prvního náměstka hejtmana Stanislava Juránka (KDU-ČSL) platí rozhodnutí hejtmanství do odvolání. "Sérii opatření proti požárům přijímáme na jaře takřka každý rok. Náš kraj je totiž nejsušším místem republiky," řekl Juránek.
Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Haida hrozí lidem za porušení zákazů pokuty za přestupky podle zákona o požární ochraně, firmám a podnikatelům pak také postih za správní delikt.
Během necelých prvních tří březnových týdnů hasiči v kraji zasahovali u 248 požárů, z toho v160 případech podle Haida hořely lesy, tráva a meze. Ve 46 případech pak zachvátil oheň popelnice, kontejnery a skládky. "Jen během posledního víkendu jsme likvidovali osmasedmdesát požárů trávy, lesů a přírody," konstatoval Haid.
Těsně za polovinou března 2012 byl počet požárů podstatně vyšší než za celý únor, kdy podle Haida hořelo v kraji v přírodě v 28 případech.
Počet požárů v přírodním prostředí ovlivňuje současná meteorologická situace s nedostatkem dešťových srážek, a kdy dle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu má být i následující období jako celek srážkově podprůměrné. "Zároveň se po zimním období na většině území kraje nachází suchý travní a lesní porost a nastalo období zvýšené likvidace rostlinného odpadu pálením a nepovoleného vypalování porostů," upozornil na nebezpečí Haid.