Umístění: Společnost Zajímavosti Kříže z trámů tornádem poničeného kostela pomohou při jeho obnově

Kříže z trámů tornádem poničeného kostela pomohou při jeho obnově

Brno, 20. prosince 2021 - Poničený kostel sv. Jakuba uprostřed Moravské Nové Vsi se stal jedním z hlavních symbolů řádění tornáda, které se v červnu přehnalo přes pět obcí na jihu Moravy. Nyní putuje do dobročinné aukce 50 křížů vyrobených z trámů kostela. Vybrané peníze pomůžou při jeho opravě. Dražbu, která potrvá až do 31. prosince, spustili ve spolupráci Jihomoravský kraj, Římskokatolická farnost v Moravské Nové Vsi a společnost Kyndryl.

krize po tornadu JMK

 

„V říjnu posvětil ve Vatikánu kříže vyrobené z trámů poničeného kostela papež František. Jeden dostal jako dárek. Tento silný okamžik vzbudil veliký ohlas. Padesátka nově vyrobených křížů může pomáhat dál. Samozřejmě díky dárcům, kteří se do dobročinné aukce zapojí,“ sdělil jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Do online sbírky mohou lidé přispět na portále DONIO.CZ. Farnost nechala vyrobit z trámů poničeného kostela kříže ve čtyřech různých velikostech a věnuje je jako poděkování dárcům. Vybrané peníze putují přímo do fondu oprav na obnovu kostela sv. Jakuba v Moravské Nové Vsi. Jeho obnova po následcích tornáda je nyní odhadována na 21 milionů korun.

„Kapacitně je organizace takové akce dost náročná, a proto jsme se spojili se společností Kyndryl. Věděli jsme, že posílali na místo mnoho dobrovolníků nejen hned po té tragické události, ale že v té pomoci pokračovali dlouhodobě. Stačilo je oslovit a velice rádi nás podpořili,“ upřesnil ke vzniku dobročinné aukce hejtman Grolich.

„Ihned po tornádu se naši dobrovolníci spojili a jeli na místo pomáhat. Celkem jsme organizovali 11 výjezdů, kterých se zúčastnila stovka dobrovolníků. Pomáhali jsme jak při odklízení sutin, rozdělování darů a materiálu, tak i při administrativní pomoci, a to v Moravské Nové Vsi, Hruškách, Lužicích, Hodoníně i Mikulčicích. Kromě těchto akcí, které jsme organizovali pod záštitou firmy, tam bylo ale i velké množství zaměstnanců, kteří pomáhali sami za sebe. Silně nás to všechny tehdy zasáhlo a teď jsme viděli další možnost, jak pomoci," říká Eva Zbořil Čechová manažerka transformačních, vzdělávacích a dobrovolnických programů z Kyndrylu, Client Center, s.r.o., společnosti, která vznikla oddělením od známého IBM. „Celé to vzniklo spontánně. My jsme sice nadnárodní firma, ale naše centrum v Brně letos oslavilo už 20leté výročí. Jsme na jižní Moravě doma. Na aukci především zajišťujeme administrativu a organizační části přípravy. Veškeré náklady s tím související jsou hrazeny společností Kyndryl v rámci dobrovolnického programu,“ doplňuje Eva Zbořil Čechová.

"Jsem vděčný za jakoukoliv aktivitu, která pomůže zdejším lidem, a to jak duchovně, tak i materiálně. Děkuji ze srdce za všechny dary a příspěvky, které budeme moci použít k tomu, abychom znovuobnovili to, co bylo zbořeno ve farnosti, zvláště náš farní kostel svatého Jakuba. Díky mnoha dárcům, častokrát neznámým, se nám povedlo zajistit asi polovinu potřebných prostředků z celkového rozpočtu přesahujícího v této chvíli 21 milionů korun," uzavírá farář z Moravské Nové Vsi Marián Kalina.

Zdroj a foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci