Umístění: Společnost Zajímavosti Obří rekonstrukci kanalizace na Šlapanicku následuje rekonstrukce vodovodů

Obří rekonstrukci kanalizace na Šlapanicku následuje rekonstrukce vodovodů

Šlapanice, 14. října 2013 - Šlapanicko má za sebou jednu z největších a nejrozsáhlejších investičních akci v České republice. Projekt s názvem Ochrana vod v povodí řeky Dyje trval přes šest let, stál 120 milionů eur z evropských dotací a pomohl více než 30 tisícům lidí na Šlapanicku. Nyní čeká mikroregion i první etapa rekonstrukce vodovodů za 83 milionů korun. Podrobnosti přibližuje šlapanický starosta a předseda Svazku pro vodovody a kanalizace Šlapanicko, Jaroslav Klaška.

Kanalizace

 

 

 

Jak to vlastně celé začalo?
Představme si 30 tisíc obyvatel, tedy 10 tisíc rodin žijících ve 12 obcích, v jednom městě a jednom městysu nedaleko od Brna, které spojuje jeden společný zájem. Zdroj vody. Konkrétněji se jednalo o problematiku nedostatečného odkanalizování a efektivního čištění veškerých splaškových vod z domácností a firem, jež vedlo v důsledku ke znečišťování spodních vod a bylo nutné je řešit.

Abychom se do toho mohli pustit a čerpat 120 milionů eur z evropských fondů, bylo třeba se spojit a vytvořit jednotný mikroregion. Nejprve se muselo vedení všech obcí sejít a domluvit se na společném postupu. Tak vznikl Svazek obcí pro vodovody a kanalizace Šlapanicko, jehož cílem bylo propojit do jedné moderní kapacitní kanalizační soustavy dvanáct sídel a tak čistit veškerou odpadní vodu v celém regionu.

Které obce a města jsou součástí Svazku?
Patří sem Šlapanice, Kobylnice, Prace, Ponětovice, Jiříkovice, Blažovice, Podolí, Mokrá-Horákov, Velatice, Tvarožná, Sivice, Pozořice, Kovalovice a Viničné Šumice. Tady všude se kopalo, stavělo a zase zasypávalo. Celá práce probíhala ve dvou etapách. První nesla název Dyje I a druhá Šlapanicko - Čistá Říčka a Rakovec.

Prvních sedm příměstských sídel se dočkalo nové kanalizace v letech 2004 až 2007, dalších sedm pak v letech 2007 až 2010. Pod zem bylo postupně instalováno páteřní kanalizační potrubí v délkách 63 a 56 kilometrů a také více než padesát dalších kilometrů odboček pro jednotlivé kanalizační přípojky. S ohledem na členitost a reliéf zdejší krajiny sousedící s Moravským krasem bylo nezbytné postavit rovněž třináct automatizovaných přečerpávacích stanic. Díky použití takzvané suché technologie využívající vzduchu pro tlakování odpadní vody je provoz téměř bezhlučný, bez zápachu, ale především téměř bezúdržbový.slap vovovod

Jaký vliv má dostavba kanalizace na životní prostředí?
Díky dokončení projektu se výrazně zvýšila ochrana přírody v našem regionu. Výsledky můžeme pozorovat už dnes. O jednu čtvrtinu se snížilo znečistění půdy, ale především se zvýšila kvalita vody našich potoků a řeky Dyje, kde nyní z celého Šlapanicka skončí jen pouhá desetina možného množství fosforu z praček a myček. Za spolupráci bych rád poděkoval všem, kteří měli před sebou nelehký úkol a uspěli. A s dalším projektem, který celé dílo završí, jsme právě začali.

Přiblížíte nám, o co se jedná?
Momentálně pracujeme na první etapě projektu Šlapanicko - Posílení skupinového vodovodu. Celková hodnota investice je 83 milionů korun. Cílem bude kompletní rekonstrukce a zkapacitnění přivaděčů pitné vody od zdroje v lokalitě Říčky až do vodojemu nad Jiříkovicemi. Dokončen by měl být už za rok a stejně tak jako splašková kanalizace měl by i tento projekt výrazně pomoci životnímu prostředí nejen v našem regionu. K obyvatelům našeho mikroregionu navíc přivede pitnou vodu, jejíž pořízení by mělo být cenově výhodnější, takže užitek bude nejen ekologický, ale i ekonomický.

Více informací naleznete na www.slapanicko.cz


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci