Umístění: Společnost Zajímavosti Při opravách kláštera Rosa coeli se našlo 900 let staré zdivo a kachle s Kristem

Při opravách kláštera Rosa coeli se našlo 900 let staré zdivo a kachle s Kristem

Rosa_coeli-detailVB-250Dolní Kounice, 22. června 2012 (MEDIAFAX) - Mimořádně vzácné středověké zdivo a keramiku s reliéfem Krista našli dělníci při obnově barokního konventu v areálu kláštera Rosa coeli v Dolních Kounicích na Brněnsku. V pátek řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová s tím, že keramika může pocházet až z 13. století.
 

Dělníci narazili na vzácné pozůstatky z minulosti při odvlhčování zdiva. "V souvislosti s výkopy vnějšího větracího kanálu a podlah děláme záchranný archeologický výzkum," řekl David Merta z brněnské archeologické společnosti Archaia.

Rosa_coeli-VB-250"Oproti očekáváním jsme objevili velmi zajímavé nálezy středověkého zdiva, pravděpodobně z dvanáctého a třináctého století," řekl Merta. Unikátním objevem jsou podle něj i pozůstatky 900 let staré keramiky. Jedním z nich je například velmi zachovalý kachel s reliéfem Krista, který by mohl pocházet z 13. století. Merta však v souvislosti s opravami konventu nevyloučil ani další možná překvapení. "Průzkum stále pokračuje, jeho výsledky průběžně vyhodnocujeme," dodal.

Klášter Rosa coeli založil v roce 1181 Vilém z Pulína z rodu Kouniců jako pokání za poničený církevní majetek v Rakousku, kam podnikal vojenské vpády. Klášter pak osídlily jeptišky premonstrátského řádu z českých Louňovic.

V roce 1703 zničil kostel požár a po něm se již premonstráti rozhodli klášter neopravovat a prodali jej Dietrichsteinům. Od té doby se klášterní areál až dodnes nachází ve stavu částečných rozvalin. Klášter nyní vlastní brněnské biskupství, je vyhledávaným turistickým cílem a Dolní Kounice jej využívají k pořádání výstav a kulturních akcí.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Václav Buk

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci