Umístění: Společnost Zajímavosti Projekt Šance bez bariér vstoupil do druhého roku

Projekt Šance bez bariér vstoupil do druhého roku

Brno/Blansko, 12. března 2012 - Projekt Šance bez bariér vstoupil do druhého roku svého působení. Ještě jste o něm neslyšeli? Čtěte dál. Tento projekt Šance bez bariér zastřešuje jeho mateřská organizace – Liga vozíčkářů. Jde o neziskovou organizaci poskytující komplexní služby pro osoby se zdravotním postižením.

Vozickar-vozik

 

Od ledna 2011 pomáhají pracovní konzultantky na třech pobočkách v Jihomoravském kraji a na Vysočině lidem, kteří hledají uplatnění na trhu práce, a přitom se potýkají s nějakým zdravotním postižením. Konkrétně najdete naše pobočky v Blansku, Hodoníně a Žďáru nad Sázavou. Díky spolufinancování z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu České republiky, jsou veškeré služby poskytované tímto projektem pro jejich uživatele bezplatné.

V tomto článku vám chceme nabídnout malou rekapitulaci činnosti pobočky v Blansku za loňský rok. V roce 2011 nás oslovilo 46 zájemců o naše služby. Osm z nich s námi nakonec spolupráci nezahájilo, buď proto, že je naše nabídka neoslovila, ale také z důvodu nástupu do zaměstnání ještě před zahájením spolupráce. Devět klientů již využilo služby našeho projektu kompletně, to znamená, že docházeli na individuální konzultace, absolvovali počítačový kurz pro začátečníky i dvoudenní workshop (pracovní seminář), zabývající se přípravou na pracovní pohovor. Někteří využili jednu nebo dvě z nabízených aktivit a v případě, že se podařilo naplnit cíl, který si na začátku stanovili, ukončili jsme po vzájemné dohodě spolupráci. V současné době využívá jednotlivé aktivity projektu 16 klientů.

V rámci individuálních konzultací se zájemci scházejí, jedenkrát týdně, s pracovní konzultantkou v její kanceláři a využívají nabízené služby dle své individuální potřeby. Mohou zde například probírat možnosti, jak a kde nejlépe vyhledávat nabídky práce, jak sestavit životopis a napsat motivační dopis pro zaměstnavatele tak, aby zaujal. Na počítači, určeném pro klienty, si mohou založit svou e-mailovou schránku, ze které pak reagují na nalezené nabídky práce.  Mají možnost využít základní nabídku našich služeb, ale je zde i prostor pro vlastní náměty. Pokud klient přijde s vlastním požadavkem na konkrétní pomoc související s problematikou hledání práce, vyjdeme mu dle našich možností vstříc.

Ke skupinovým aktivitám patří počítačový kurz pro začátečníky. Maximálně 8 účastníků se schází dvakrát týdně po dobu 8 týdnů na tříhodinových lekcích, kde se od základu naučí ovládat počítač, jeho základní programy (operační systém Windows, Microsoft Word, Microsoft Excel) a práci s Internetem. V mnoha profesích jsou dnes základní dovednosti při ovládání počítače požadovány.

Třetí aktivitou, která je také skupinová, je workshop „Jak na pracovní pohovor“. Zde se opět ve skupince 4 - 8 lidí můžete dozvědět nejen jak a proč zaměstnavatelé organizují výběrová řízení, ale také jak se na ně připravit tak, abyste zvýšili své šance na úspěch. Účastníci tohoto semináře se scházejí 2 po sobě jdoucí dny v dopoledních hodinách.

Individuální konzultace probíhají celoročně, workshopy a počítačové kurzy třikrát do roka. V současné době se koná 4. běh PC kurzu a další bude otevřen v polovině měsíce dubna.

Jsme rádi, že lidé, kteří naše služby v minulosti využili, hodnotí jejich smysluplnost vesměs kladně. Pro ilustraci uvádíme malý výběr z jejich ohlasů:
  • „Dříve jsem byla nejistá, bála jsem se kontaktu se zaměstnavateli (telefonem i osobně), teď mám obavy mnohem menší, získala jsem více jistoty.“
  • „Před začátkem počítačového kurzu byly mé znalosti téměř nulové, po jeho absolvování dokážu samostatně vytvořit dokument ve Wordu, zpracovat tabulku v Excelu, poslat e-mail, poslat dokument v příloze e-mailu a najít si na internetu informace, které mne zajímají.“ 
  • „Na pracovním semináři zabývajícím se přípravou na pracovní pohovor jsem zjistila, kde jsem udělala chybu při žádání práce při pohovoru. Příště se budu chovat jinak.  Mám větší představu, na co se mě mohou zeptat a jak mám na tyto otázky reagovat.“

Pokud Vás nabídka našich aktivit zaujala a máte o kteroukoli z nich zájem, kontaktujte pracovní konzultantku:
Hana Kvapilová, Blansko, Údolní 2, tel. 721 352 318, e-mail hana.kvapilova@ligavozic.cz. Další informace nejen o projektu Šance bez bariér získáte na www.ligavozic.cz.

Autor: Hana Kvapilová

OPLZZ-logo-barva


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci