Umístění: Společnost Zajímavosti Průvodce digitalizací

Průvodce digitalizací

1. část: Úvod do satelitního digitálního vysílání
Pojem digitalizace je v poslední době skloňován především v souvislosti s digitalizací pozemního vysílání, které je věnována rozsáhlá informační kampaň. Pozemní digitální vysílání (označované zkratkou DVB-T) ale zatím není dostupné na celém území České republiky. Jeho zavádění postupuje velmi pomalu a provází jej problémy. Právě na jihu Moravy je situace bez nadsázky tristní. Je zde neúplné pokrytí a omezená nabídka programů, přechod ze zkušebního na řádné vysílání vyvolal v mnoha domácnostech komplikace s příjmem televize. Není proto divu, že první zkušenosti s digitálním vysíláním u mnoha diváků nesplnily očekávání. Právě proto se vůči digitalizaci setkáváme s velmi vyhraněnými a negativními postoji. Možná zbytečně. Obecně totiž platí, že digitalizace skutečně přináší nové možnosti, jen je třeba vědět, co od ní můžeme očekávat. Digitalizace není třeba se bát, jen je třeba se na ni podívat věcně a nestranně. Právě to je cílem našeho seriálu, ve kterém vás s problematikou digitálního vysílání seznámíme.

satelit

 
Zatímco vládní informační kampaň se věnuje především pozemnímu digitálnímu vysílání, my vám postupně představíme všechny typy digitálního televizního vysílání, se kterými se v současné době můžete setkat.
Prvním typem, který si představíme, je digitální satelitní vysílání označované zkratkou DVB-S. Jeho velkou výhodou je, že signál ze satelitu je narozdíl od pozemního vysílání dostupný prakticky všude. Pro příjem satelitního vysílání vám ale nebude stačit běžná anténa připojená k televizoru. Nepomůže vám ani set-top-box pro pozemní digitální vysílání označované zkratkou DVB-T. Přestože jejich zkratky vypadají podobně, je pozemní a satelitní vysílání velmi odlišné. Pro příjem ze satelitu je nutný takzvaný satelitní komplet, který zahrnuje parabolickou anténou s LNB konvertorem a satelitní přijímač s přístupovou kartou. Ta vám otevře přístup k velmi široké nabídce českých i mezinárodních kanálů.
Satelitní komplety jsou dnes běžnou součástí nabídky obchodů s elektronikou. Základní přístupové karty bývají přímo součástí kompletu, nebo je pořídíte od některého z distributorů signálu z družice.
V České republice můžete využívat řady distributorů signálu z družice. Patří mezi ne například UPC Direct a Digi TV, které se specializují na placenou satelitní televizi. Velmi rozšířené jsou satelitní platformy CS Link a Skylink, které využívají družice satelitního operátora Astra. Jejich nabídka je v současnosti mnohem širší, než v případě pozemního vysílání a je podobná nabídce kabelové televize. Narozdíl od ní ale pořízením přístupové karty CS Link nebo Skylink získáte časově neomezený přístup k nekódovaným a volným programům (prakticky všechny české a slovenské celoplošné programy). Kromě nich je v nabídce satelitních operátorů i mnoho placených programů. Bývají obvykle rozdělené po skupinách do programových balíčků a přístup k nim získáte opět zakoupením dekódovací karty, nebo aktivováním rozšířené služby na kartě, kterou už máte.
Pro diváka, který byl po léta zvyklý spočítat dostupné televizní programy na prstech jedné ruky, nebude jednoduché se v nabídce desítek satelitních programů orientovat. Brzy ale zjistíte, že je to příjemná starost.
Satelit nabízí i programy ve vysokém rozlišení (HD). Pro jejich sledování je třeba mít odpovídající přijímač. Bývá podstatně dražší, ale pokud jste si pořídili moderní plazmovou nebo LCD televizi, neváhejte do HD přijímače investovat. Zatímco u pozemního vysílání je kvalita označovaná zkratkou HD v nedohlednu, u satelitního vysílání jde o aktuální trend.

V dalších dílech se budeme podrobněji věnovat možnostem satelitního příjmu a praktickým otázkám jeho instalace, dále pak digitalizaci kabelové televize (DVB-C), televizi po internetu (IPTV) a samozřejmě také digitalizaci pozemního vysílání (DVB-T).

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci