Aktualizováno: Thursday, 21. September 13:00

Umístění: Společnost Zajímavosti Průzkum dopadů sucha na jižní Moravě bude pokračovat i v příštím roce

Průzkum dopadů sucha na jižní Moravě bude pokračovat i v příštím roce

sucho pole vyzkum jizni moravaBrno, 10. listopadu 2015 - Rada Jihomoravského kraje 5. listopadu schválila partnerství Jihomoravského kraje v projektu Centra výzkumu globální změny Akademie věd České republiky na výzkum, monitoring a prevenci dopadů sucha. „Sucho je fenomén, který se v současnosti neřeší jen na krajské, ale také na národní úrovni. Jihomoravský kraj již v letošním roce podpořil projekt Akademie věd ČR, a co je podstatné, dohodli jsme se i na jeho pokračování v roce příštím,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Jak následně dodal, v roce 2016 se tento projekt uskuteční s finanční participací kraje. Centrum výzkumu globální změny Akademie věd ČR bude v rámci projektu v příštím roce provádět aktuální monitoring sucha na území všech okresů kraje a bude vytvářet a publikovat předpovědi sucha pro jižní Moravu. Centrum bude sledovat suché epizody na území kraje, posuzovat jejich ekonomické dopady na polní produkci a navrhovat opatření na zlepšení. Cílem by mělo být vypracování patřičných podkladů pro legislativní doporučení týkajících se sucha a adaptace na hydrometeorologické extrémy.

„Bude se jednat o průzkum, který bude praktický především pro zemědělce a pro lidi, které může sucho postihnout v jejich ekonomické činnosti, a současně kvalitu života,“ shrnul hejtman Hašek.

Zdroj: JMK


Salon vín České republiky 2017