Břeclav, 26. října 2017 – Přesně 100,85 hektarů kontaminovaných nevybuchlou municí z druhé světové války v Bořím lese na Břeclavsku prohledali pyrotechnici. Kontaminované porosty označené výstražnými tabulemi prohledávali pyrotechnici z pražské odborné firmy Borgata s několika přestávkami od podzimu 2015. Našli 784 pyrotechnických prostředků, 769 dělostřeleckých granátů, 326 iniciátorů, 3,6 kilogramů pěchotní munice a dva náboje do velkorážných kulometů ráže 12,7 a 14,5 milimetrů.
K největším kuriozitám patřil nález maďarského protibetonového granátu ráže 210 milimetrů o hmotnosti 125 kilogramů. Pyrotechnici ho vyzvedli z téměř metrové hloubky a policejní auto ho ihned přepravilo k likvidaci. Další raritou byl téměř padesátikilový dělostřelecký granát zabalený do černé fólie.
„Zřejmě ho tam uložil nějaký hledač nebo sběratel. Když zjistil, co vlastně našel, vrátil ho do lesa,“ odhadl hlavní pyrotechnik Borgaty Jiří Chládek a pokračoval: „Jako základní detektor jsme používali MXT s cívkou o průměru 30 centimetrů, což nám umožnilo prozkoumat půdu do větší hloubky, než nám stanovila smlouva. Každý podezřelý signál jsme ověřili kopanou sondou,“ řekl a popsal dále postup prací: „Nalezenou manipulačně bezpečnou munici jsme soustředili na dočasném uložišti, odkud ji na konci pracovního dne odvážela Pyrotechnická služba Policie ČR.“ Firma kromě policejních pyrotechniků a lesníků, kteří porosty připravovali k průzkumu, spolupracovala také s hasiči.
Třetí zakázku na asanaci dalších 50,19 hektarů lesa podnik vypsal 23. října. Nabídky mohou firmy registrované v dynamického nákupním systému podávat do 6. listopadu. Od druhé poloviny listopadu by měly pyrotechnické práce pokračovat, a to maximálně 14 měsíců. „Zvažujeme vyhlášení čtvrté etapy ještě do konce roku. Tím bychom mohli zkrátit dobu asanace lesa z původně plánovaných osmi až deseti let na pět let,“ uvedl správní ředitel Lesů ČR Igor Kalix.
Do roku 2015 stát nechal vyčistit 250 hektarů lesa, v němž se nacházela munice z továrny Muna a jejího muničního skladu, které vyhodili v roce 1945 do vzduchu ruští pyrotechnici. Dalších 500 stále kontaminovaných hektarů lesa se ujal podnik Lesy České republiky. Na celý projekt vyčlenil 50 milionů korun.
Foto: Lesy ČR