Aktualizováno: Tuesday, 17. October 00:00

Umístění: Společnost Zajímavosti V Bořím lese zatím pyrotechnici našli 52 granátů

V Bořím lese zatím pyrotechnici našli 52 granátů

boli les granat 21 cmValtice, 15. března 2016 – Deset hektarů lesa vyčistili od počátku listopadu pyrotechnici v Bořím lese na Břeclavsku v Jihomoravském kraji. Území kontaminované od druhé světové války nevybuchlou municí asanuje na své náklady státní podnik Lesy ČR. V rámci první veřejné zakázky mají pyrotechnici vyčistit 50,82 hektarů lesa. Deset hektarů už prohledali, pětičlenný tým nyní pokračuje na dalších třech hektarech.

 Zatím nalezli 52 granátů ráže větší než 31 milimetrů. Třináct z nich Pyrotechnická služba Policie České republiky na místě zneškodnila, ostatní odvezla do skladu a zlikviduje je později.

Z jedenadvaceti objevených rozbušek a zapalovačů policejní pyrotechnici osmnáct zneškodnili na místě. Kromě 30 gramů malorážového střeliva byl nalezen také jeden kus munice ráže od 12,8 do 30 milimetrů. Ke kuriozitám patří nález z 24. února, kdy pyrotechnici vyzvedli ze 60 centimetrové hloubky dělostřelecký granát ráže 21 centimetrů. Vážil 125 kilogramů a měřil 65 centimetrů. Policie ho také odvezla do skladu.

Budovu i sklady muniční továrny Muna vyhodili ruští pyrotechnici v Bořím lese do vzduchu na konci druhé světové války.
Ze 750 kontaminovaných hektarů je nyní třeba vyčistit 500 hektarů lesa. Práce mohou probíhat paralelně, skončit by měly do deseti let. „Na celý projekt rezervujeme 50 milionů korun,“ uvedl správní ředitel státního podniku Lesy ČR Igor Kalix.

Foto: Lesy ČR


Šalina - řádková inzerce