Umístění: Společnost Zajímavosti Ráj permoníků spojí poznávání se zábavou a adrenalinovými aktivitami

Ráj permoníků spojí poznávání se zábavou a adrenalinovými aktivitami

Oslavany-Kukla250Oslavany, 13. ledna 2012 - Kdo zná „permonickou“ cyklostezku na Brněnsku, nebude se asi divit názvu nového zábavního parku, který vzniká v areálu kolem těžní věže někdejšího dolu Kukla v Oslavanech.“Ráj permoníků“ má volně navazovat na zdejší tradici uhelného dolování. Jeho 26 atrakcí ponese názvy pocházející z hornické hantýrky – třeba verštat, sálpóna, šut, trojfus, šutrvol, šachthala. Otevřen bude na začátku května 2012.

V jednotlivých atrakcích se bude odehrávat interaktivní hra „Magic Permon,“ řízená pomocí moderních informačních technologií. Návštěvníci zde naleznou největší nadzemní bludiště v ČR, imitující na povrchu systém důlních chodeb. Také důlní jezero, sopku, propojenou s dvouúrovňovým lanovým centrem, prales, důlní štoly v nichž budou umístěny další atrakce.

„Proti jiným zábavním parkům to bude zábavní park s příběhem – každý návštěvník může zapojením do interaktivní hry projít deseti nástrahami některé ze šesti tras oslavanských permonů. Princip hry spočívá v plnění deseti různých druhů úkolů – jak vědomostních, tak dovednostních. Hra má tři různé úrovně - pro děti do 10 let, pro dospívající mládež i pro dospělé,“ vysvětlila na tiskové konferenci na veletrhu Regiontour Alena Lubasová, ředitelka divize vzdělávání a rozvoje Strojírny Oslavany, která je hlavním  investorem tohoto inovativního projektu.

Rodinám s dětmi, dospívajícím i dospělým nabídne Ráj permoníků poznání, zábavu i adrenalinové zážitky spojené s historií – technologií těžby černého uhlí v Rosicko-oslavanském uhelném revíru. Výsledkem bude živá a veřejnosti přístupná kulturní památka s interaktivní náplní, která se pravděpodobně stane turistickým magnetem.  

O zvýšení přitažlivosti se mají postarat i doplňkové služby. Třeba cukrárna na terase rekonstruované těžní věže, hornická kantýna se specialitami, připomínajícími gastronomii z přelomu 19.a 20. století, úschovna kol nebo turistické informační místo s prodejem suvenýrů.

Celkový rozpočet projektu činí téměř 40 milionů korun, z čehož 14 milionů korun bude představovat příspěvek Regionálního operačního programu Jihovýchod na aktivity spojené s loňskou rekonstrukcí těžní věže Dolu Kukla a její využití pro cestovní ruch, kulturu i ekologickou výchovu. Těžní věž, přebudovaná na vyhlídkový objekt s muzeem a panoramatickým výtahem, umožní jako jediná rozhledna na Moravě výhled z ptačí perspektivy (41 metrů) i vozíčkářům.

Areál zábavně naučného parku Ráj permoníků se rodí v těsném sousedství výrobního areálu Strojíren Oslavany. Má dobrou dostupnost jak hromadnou, tak individuální dopravou. Přímé vlakové spojení je zajištěno vlaky z brněnského hlavního nádraží, směřujícími do Znojma, z brněnského autobusového nádraží Zvonařka sem jezdí přímé linky ve směru Moravský Krumlov a Mohelno. Investor nezapomněl ani na dostatečně velké parkoviště pro autobusy a osobní automobily. Areál bude zapojen také do projektu cyklotras v regionu.

Zdroj: Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava, foto: Václav Buk

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci