Umístění: Společnost Zajímavosti Studie on-line aktivit teenagerů varuje rodiče: Vaše děti vás klamou

Studie on-line aktivit teenagerů varuje rodiče: Vaše děti vás klamou

Brno, 6. srpna 2012 – Myslíte si, že máte dostatečný přehled o on-line aktivitách svých dětí, že se vaši potomci na internetu chovají bezpečně a neohrožují, byť by tak dělali třeba nevědomě, sebe a své blízké? Pak se bohužel s velkou pravděpodobností mýlíte!

teenager-laptop250

 


Společnost Comguard upozorňuje rodiče na výsledky studie „Teen Internet Behavior study“, kterou zveřejnila v červnu společnost McAfee. Studie zkoumá on-line zvyky, chování, zájmy a životní styl první generace teenagerů, která skutečně dospívá on-line a odhaluje, že dospívající jsou nejen zapojení do rizikového chování, ale že toto chování schovávají před svými rodiči, z nichž mnozí si neuvědomují, že jsou klamáni. Studie rovněž odhaluje deset způsobů, jak teenageři skrývají své on-line aktivity před rodiči.

I přes povědomí o nebezpečích internetu, dospívající i nadále riskují zveřejněním osobních údajů a riskantních fotografií on-line, a to bez vědomí rodičů. Mnoho dospívajících má přístup k nevhodnému obsahu na internetu, i přes to, že 73,5% rodičů důvěřuje svým dětem, že nemají přístup k nevhodnému on-line obsahu pro jejich věkovou kategorii. Konkrétně 43% teenagerů sledovalo simulované on-line násilí, 36% má přístup k on-line webům s tématem sexu a 32% má přístup k nahotě nebo pornografii.

Téměř polovina rodičů věří, že jejich dospívající děti jim říkají vše, co dělají on-line a trvají na tom, že mají pod kontrolou veškeré on-line chování jejich dětí. Studie však ukazuje, že dospívající podvádějí své rodiče. Více než 70% teenagerů našlo způsoby, jak se vyhnout rodičovské kontrole ve srovnání s rokem 2010, kde skrývalo své on-line chování před svými rodiči 45% teenagerů. 10 hlavních způsobů, jak dospívající klamou své rodiče:
  1. vymazávají historii prohlížeče (53%)
  2. zavírají/minimalizují prohlížeč, když rodiče vejdou do pokoje (46%)
  3. skrývají nebo odstraňují chaty nebo videa (34%)
  4. lžou nebo vynechávají informace o on-line aktivitách (23%)
  5. rodiče nekontrolují uživatelský účet dětí na počítači (23%)
  6. děti používají mobilní zařízení s dostupným internetem (21%)
  7. děti nastavují svoje prostředí tak, že ho mohou prohlížet pouze přátelé (20%)
  8. děti využívají tzv. Private Browsing módy (20%)
  9. děti si zakládají soukromou e-mailovou adresu, kterou rodiče neznají (15%)
  10. děti si zakládají duplicitní / falešné profily na sociálních sítích (9%).
Stále více dospívajících se účastní nebezpečných a dokonce nezákonných činností. Překvapivě 15% dospívajících již „hacknulo“ účet na sociální síti, 30,7% má přístup k pirátským filmům a hudbě a 8,7% se nabouralo do emailového účtu, zatímco méně než 15% rodičů jsou si vědomi toho, že se jejich děti zapojují to těchto aktivit. Díky snadnému a okamžitému přístupu k informacím teenageři stále častěji podvádějí ve škole. 16% z nich přiznalo, že hledají odpovědi při testech na svých telefonech a 48,1% dospívajících vyhledává odpovědi online. Zatímco 77,2% rodičů uvedlo, že nemají příliš nebo vůbec strach z podvádění svých dospívajících dětí on-line.

„Nekontrolované aktivity našich dětí jsou více než nebezpečné a rodiče nemohou spoléhat pouze na svoji osobu jako kontrolora teenagerovských aktivit. Rodičovskou kontrolu by měly převzít specializované programy, které monitorují veškerý provoz, dokáží automaticky rozpoznat nevhodný obsah a případně zablokovat provoz,“ říká Kamil Kosour ze společnosti McAfee, jednoho z mnoha dodavatelů takovýchto řešení. Zmíněný specializovaný software najdeme také v nabídkách AVG, Comodo, Eset, Symantec, Trustport a dalších společností. Vedle placených komerčních balíků s plnou podporou ze strany výrobce (obvykle kupujeme roční či dvouletou licenci na využívání programu) může často odvádět velmi dobrou službu i software distribuovaný zcela zdarma.

red, zdroj: Comguard

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci