Z šest metrů vysokého černého žulového obelisku ve tvaru doutníku či nábojnice vypadne každý den v 11 hodin kulička v červenobílých barvách města Brna. Lidé, kteří budou šikovní a budou mít štěstí, že ji zachytí, si mohou odnést pozoruhodný suvenýr domů.
Úplně první kuličku, kterou stroj vypustil, se shromážděným maminkám s dětmi ulovit nepovedlo. Suvenýr, který se objeví v jednom z otvorů obelisku jen na pár sekund, propadne zpět do útrob stroje.
Lidé v Brně však mohli v sobotu lovit kuličky výjimečně téměř celý den. "První den vypustí orloj mimo obvyklý čas jedenadvacet kuliček, jako připomínku, že hodiny spatřily světlo světa v jedenadvacátém století," vysvětlil Onderka.
Čtyřiadvacet tun vážící hodiny sestrojené ze sedmi dílů mají kromě měření času odkazovat na nejslavnější událost v historii města - úspěšnou obranu před švédskými vojsky v roce 1645. S tím souvisí i symbolika skleněných kuliček - podle dobové pověsti totiž mohla velitele švédských vojsk generála Torstensona zabít jen skleněná kulka.
Aktivaci "brněnského orloje" předcházela půlhodinová slavnost. Náměstím při ní mezi davy mašírovali vojáci v historických kostýmech, střílely se salvy z mušket a slavnostní ceremonii uváděli herci v kostýmech z třicetileté války.
Hodinový stroj stál 12 milionů korun, na zakázku pro město Brno jej sestrojili sochaři Oldřich Rujbr a Petr Kameník. Vyrobili jej z černé žuly, takzvané Nero Zimbabwe, která se těží v Jihoafrické republice. Časomíru budou řídit rádiové impulsy z německého Stuttgartu, které "hlídají" přesný čas na veřejných hodinách ve většině evropských metropolí.
Komentáře a dotazy k produktu
O tvaru nových hodin i o faktu, že krom autora snad nikdo není schopen poznat, kolik vlastně je ani nemluvě. V době, kdy se všude šetří Brno vyhazuje peníze za nesmyslné falické symboly.
Je ale fakt, že se opravdu stanou úžasnou turistickou atrakcí - které jiné město by si na svoje hlavní náměstí umístilo takovýto symbol?
RSS informační kanál kometářů k tomuto článku.