Umístění: Společnost Zajímavosti V Blansku zahájili sbírku potravin pro charitativní účely

V Blansku zahájili sbírku potravin pro charitativní účely

plechovky sbirka potravinBlansko, 6. května 2020 - V rámci projektu Pomáháme Blansku město ve spolupráci s Oblastní charitou Blansko vyhlásilo sběr potravin pro potřebné. Sbírka začala ve čtvrtek 30. dubna na Farmářských trzích na náměstí Republiky, pokračovat bude v dalších týdnech v Informační kanceláři města Blanska na Rožmitálově ulici. Akutní nedostatek trvanlivých potravin pro potřebné v regionu nyní hlásí pracovníci Oblastní charity Blansko, potýkají se s ním také zaměstnanci Odboru sociálních věcí Městského úřadu Blansko.

V jejich péči jsou lidé závislí na potravinové pomoci – a jejich počty v souvislosti s mimořádnými opatřeními vlády stoupají. Potravinová pomoc se přitom potýká s výpadkem, kvůli karanténě totiž neproběhlo jarní kolo celonárodní potravinové sbírky, jen na Blanensku tak chybí stovky kilogramů potravin.

„Oblastní charita Blansko každoročně na jaře pořádá národní potravinovou sbírku, v níž se průměrně vybere zhruba 800 kg potravin. Letos se ale sbírka kvůli karanténním opatřením neuskutečnila a potraviny proto nyní chybí,“ potvrdil Miroslav Doležel, zástupce ředitele Oblastní charity Blansko.

„Akutní pomoc potřebují zhruba dvě desítky rodin z Blanenska, které máme dlouhodobě v péči, nebo se nám přihlásily v souvislosti s dopadem současného stavu na ekonomickou situaci rodiny. Předpokládáme, že další rodiny zřejmě přibydou,“ uvedla vedoucí oddělení sociálních služeb Iveta Čípková.

Celonárodní potravinová sbírka se zatím nechystá, proto se nyní město domluvilo na Sběru potravin ve spolupráci s Charitou. Vše bude probíhat jako součást projektu Pomáháme Blansku, na kterém spolupracuje město se skauty a blanenskou farností.

„Vnímáme, že situaci je potřeba řešit. Proto jsme se domluvili na spolupráci na sběru potravin, uvidíme, jaký bude mít ohlas, poté zvážíme další kroky. Navrhnu také, aby rada města v úterý schválila okamžitou finanční pomoc Oblastní charitě Blansko ve výši 15 tisíc korun, kterou můžeme z rozpočtu ihned uvolnit,“ uvedl starosta Blanska Jiří Crha.

Darovat je možné trvanlivé balené potraviny, například: konzervy (masové, zeleninové), polévky v sáčku, těstoviny, olej, rýži, luštěniny, dětskou výživu, trvanlivé mléko atp. Sběrné místo je umístěno v Informační kanceláři města Blanska na Rožmitálově ulici. Trvanlivé potraviny tam lze umístit v pracovní dny od 9 do 16 hodin, v sobotu od 9 do 12 hodin.

„V rámci projektu Pomáháme Blansku jsme se dosud zaměřovali zejména na pomoc se zajištěním ochranných pomůcek, šitím roušek, donáškou nákupů pro seniory nebo hlídáním dětí pracujících rodičů. Nyní chceme reagovat na současnou tíživou situaci spojenou s poklesem příjmů zejména sociálně slabších,“ potvrdil jeden z koordinátorů týmu Pomáháme Blansku Martin Dyčka. Právě dobrovolníci v tričkách projektu budou zítra potraviny na náměstí vybírat. Zapojí se ale i zaměstnanci města.

„O sběru potravin jsme informovali i naše zaměstnance, pro které ve čtvrtek zřídíme sběrné místo na obou budovách městského úřadu. Věříme, že se do pomoci zapojí. A že prosba o pomoc osloví i veřejnost a lidé navštíví prostory Informační kanceláře Blanka, kam lze trvanlivé potraviny odevzdat,“ potvrdil tajemník blanenského městského úřadu Josef Kupčík.

Vybrané potraviny jsou určené pro pomoc nejpotřebnějším v regionu – rodinám v nouzi, ale také opuštěným lidem, matkám samoživitelkám či lidem bez domova. Distribuci pomoci zajistí Oblastní charita Blansko ve spolupráci s odborem sociálních věcí. Lidé, kteří se ocitli v tíživé situaci a nemají dostatek finančních prostředků na zajištění základní obživy, se mohou obrátit na číslo +420 603 291 388.

V rámci projektu Pomáháme Blansku dosud běží také výroba roušek a s ní spojený projekt Město šije. Dobrovolníci z materiálu města v něm zatím ušili 19 tisíc roušek. Ty město distribuovalo všem seniorům nad 65 let, roušku zdarma si stále může vyzvednout každý v kině Blansko. Jejich výdej i v souvislosti se zaměřením se na sběr potravin zítra skončí. Bude-li někdo přesto roušku potřebovat, požádat o ni může na podatelnách městského úřadu.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci