I přesto v parku zájemci mohou pozorovat největšího českého dravce orla mořského nebo zpěvavého skorce vodního. Jinde v okolí Dyje na Znojemsku je zatím odborníci letos neviděli. Vyplývá to z pravidelného mezinárodního sčítání vodních ptáků, které ornitologové provedli v půli ledna.
„Přímo v hranicích parku jsme letos napočítali nejméně zimujících vodních ptáků od roku 2007. Lidé zde a ani níže po proudu v okolí Znojma tak nemohli vidět například poláka chocholačku, hohola severního nebo morčáka velikého, kteří tu často zimují,“ řekl biolog Správy národního parku Podyjí Martin Valášek.
Zimující vodní ptáky mohou zájemci v národním parku nejlépe pozorovat v okolí Vranova nad Dyjí a rakouského Hardeggu. Orla mořského a skorce vodního bylo možné v době sčítání vidět v okolí Znojma právě jen v Národním parku Podyjí. „Orel mořský je největší dravec, který se v Česku vyskytuje. Zatím jsme zde viděli jen jednoho jedince. Pokud by se zde ale objevil pár, mohou šťastlivci vidět jeden z nejúchvatnějších ptačích námluvních rituálů na podyjské obloze,“ popsal Valášek. Ornitologové tohoto kriticky ohroženého dravce v Podyjí v zimě pravidelně pozorují od devadesátých let.
Mezi zajímavé ptáky národního parku, kteří jsou přímo spojeni s řekou, patří i skorec vodní. Je to pěvec a kromě různých vodních měkkýšů, korýšů nebo larev hmyzu dokáže výjimečně ulovit i malou rybku. „Vyhovuje mu čistá tekoucí voda. Pod hladinou dokáže vydržet i půl minuty. V národním parku může mít ideální podmínky,“ uvedl Valášek. Ornitologové v jeho hranicích letos napočítali devět těchto opeřenců. Je to nejvíce od začátku sčítání v polovině minulého desetiletí.
Mezinárodní sčítání vodních ptáků se letos v Národním parku Podyjí konalo již po osmé. Ornitologové zde pozorovali osm druhů zimujících opeřenců v celkovém počtu téměř devíti set jedinců. V tužších zimách se počet druhů i jedinců může až zdvojnásobit.
Zdroj: NP Podyjí, foto (skorec vodní): Petr Šaj