Znojmo, 28. února 2023 - Byl konec srpna 1968 a skupina Znojmáků se sešla u sochy Rudoarmějce, aby se ho v odvetě za okupaci Československa pokusila strhnout. Pak se náhle nedaleko objevili cizí vojáci a začali střílet do vzduchu. Obyvatelé města se raději rychle rozutekli. I to je jeden z příběhů, který vyslechli a zaznamenali žáci vyšších ročníků základních škol a znojemského gymnázia v rámci projektu Příběhy našich sousedů. V úterý 7. března 2023 od 17:00 je představí v Centru Louka veřejnosti.
Šest studentských týmů vyzpovídalo šest pamětníků s vazbami na naše město a zpracovalo jejich příběhy do audio a video reportáží nebo krátké animace. Prošli tak stejnou cestou jako profesionální historici a dokumentaristé, kteří se zabývají orální historií. "Při zajímavém povídání jsme se dozvěděli nové věci o historii našeho města a člověku, který tu prožil celý život,“ říká David Veselý ze Základní školy Prokopa Diviše. Jeho tým vedl rozhovor s Karlem Kafkou. „Zajímavou zkušeností pro nás bylo i natáčení reportáže přímo v brněnském rozhlase," dodává.
V Centru Louka studentské dokumentaristické týmy představí například vzpomínky z dětství Jiřiny Čechové. Ta je prožila na hranicích mezi Protektorátem Čechy a Morava a Říší ve vesničce Bezkov. Jaké to bylo šířit zakázané knihy během normalizace zase dětem přiblížil disident Jan Šinogl. Hned tři pamětnické osudy, Věry Macounové, Karla Kafky a Jaromíra Jirala, jsou spojeny s rozvojem sportu pro děti ve Znojmě. Žáci také popsali cestu Mileny Vančurové ze Železnou oponou uzavřeného Československa k jedné z prvních cestovních kanceláří v zemi. Konkrétní příběhy si už nyní můžete prohlédnou na webových stránkách pribehynasichsousedu.cz
Zapojit do bádání o historii přímo žáky vždy přišlo velmi smysluplné a přínosné i pedagožce Petře Bláhové z Gymnázia Dr. Karla Polesného ve Znojmě. „Studenti si osvojili mnoho dovedností – ať už po technické stránce při zpracovávání reportáží, tak především po stránce sociální. Možnost hovořit s pamětníky, dohledávat si další informace, doptávat se na detaily, a především umět jim naslouchat pro ně bylo velkou výzvou,“ vysvětluje. Během práce se studenty byla mnohokrát svědkem úžasu žáků. „Ve chvíli, kdy se něco podařilo, kdy se něco nového dozvěděli, kdy zjistili, jak moc je nynější svobodná doba odlišná od doby mládí našich pamětníků,“ vypočítává.
Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy, a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Do letošního roku studenti zpracovali více něž 2500 příběhů. Znojemští žáci se měli možnost do projektu zapojit už podruhé.
Foto: David Grossmann