Umístění: Společnost Zajímavosti Válečný pilot z Jiříkovic slaví devadesát let

Válečný pilot z Jiříkovic slaví devadesát let

Miroslav A. LiškutínSkvělý pilot ve službách britského Královského letectva Miroslav A. Liškutín z Jiříkovic oslaví zanedlouho, v anglickém Farehamu, kde žije přes padesát let, devadesátiny. Liškutínův příběh připomíná, a ne zcela náhodou, mladého Vojtíška z filmu Tmavomodrý svět.

V dubnu 1939 sedl v Brně na kolo a zamířil do Polska. Pro bicykl si potom zalétl aeroplánem. Do RAF mohl nastoupit jako cizinec až za války, jinou možnost zákony nedovolovaly, a tak ještě předtím zamířil do cizinecké legie. Liškutín bojoval na spitfiru u 312. peruti, zúčastnil se operačních túr, obran konvojů nad mořem, průzkumů přístavů i doprovodů bombardérů nad Francií, Belgií, Nizozemskem a Německem.

Do deníku si zapsal 131 letů nad nepřátelská území, z toho bylo 465 hodin bojových. Počet sestřelených letadel už nikdo nezjistí – také proto, že se mu dvakrát přetrhl a jednou dokonce ztratil film z kamery umístěné v křídle letadla. „Mezi letci byli i kariéristé, kterým šlo o co nejvyšší hodnost,“ prozrazuje Miroslav A. Liškutín. „Při rychlosti pět set dvacet kilometrů za hodinu nemělo cenu zmáčknout spoušť kulometů dříve, než ze vzdálenosti pět set metrů od cíle. Kanón by dál nedostřelil. Palba trvala tři vteřiny. Jednou jsem to přetáhl asi o půl vteřiny a bylo mi jasné, že letoun nestačím zvednout a ostříhám topoly,“ vzpomíná letec s osobním číslem RAF 7874241. V roce 1948 se k Liškutínovi dostaly informace o připravovaném zatčení, proto se vydal pěšky do Vídně. Zde si vypůjčil pětadvacet liber a zamířil do exilu.

Liškutín může používat tři hodnosti. V Česku plukovníka ve výslužbě, u Královského letectva majora a v civilním létání kapitána. Celkem se ze vzduchu na zem díval čtyřicet dva roků, v letadle strávil dvanáct tisíc hodin a je autorem knihy Bouřlivá oblaka. Jeden z Liškutínových letounů se nachází v muzeu v americkém Seattlu. Ani dnes přitom není osud všech válečných letců jasný – před pár lety byl z belgického bahna vytažen letoun i s pilotem, jenž vypadal, jako by zahynul teprve včera.

Miroslav A. Liškutín