"V Podyjí žijí dvě třetiny všech druhů, které entomologové v zemi nalezli," uvedl Grossman.
Podrobný přehled motýlů vydala Správa parku. V něm lze nalézt i popisy dvou zcela nových druhů pro vědu, které jsou popsané na základě jedinců pocházejících z Podyjí. "Unikátní nálezy jsou jedním z výsledků důkladného výzkumného projektu, na kterém odborníci pracovali v posledních letech na obou stranách hranice. V Elektronické podobě je publikace o více než 400 stránkách," sdělil Grossmann.
Za velkou různorodostí motýlích druhů v Podyjí je pestrost prostředí. "Celkem bylo na území národních parků Podyjí a Thayatal shromážděno více než 50 tisíc faunistických údajů. Na jejich základě lze z obou národních parků doložit výskyt 2226 druhů motýlů," řekl vedoucí výzkumu a autor knihy Jan Šumpich.
Nejpestřejší motýlí stanoviště v Podyjí se nachází na Šobesu nebo v okolí Hnanic a Popic. V Rakousku pak na lokalitě Einsiedler.
Podle Grossmanna se Národní park Podyjí díky výzkumu zařadil mezi nejvýznamnější motýlí lokality v České republice. "Podobně velký počet druhů odborníci nalezli už jen v Českém a Moravském krasu, kde se ovšem bádalo podstatně delší dobu," informoval entomolog ze Správy Národního parku Podyjí Robert Stejskal.
Vydání knihy Motýli Národních parků Podyjí a Thayatal a výzkum z převážné části podpoří Evropská unie v rámci projektu Příroda bez hranic.
Národní park Podyjí se rozkládá podél řeky Dyje protékající 40 km dlouhým údolím mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Později na něj zavázal Národní park Thayatal na rakouské straně hranice.