Umístění: Společnost Zajímavosti Zámek v Mikulově bude o víkendu zářit zeleně

Zámek v Mikulově bude o víkendu zářit zeleně

mikulov sunset svaty patrikMikulov, 15. března 2018 - Den svatého Patrika letos připadá na sobotu a přípravy oslav jsou už v plném proudu. Mikulovský zámek poprvé zazáří zeleně, a tak se lidé můžou těšit na pořádnou podívanou. Irská whisky, zelené drinky, leprikóni nebo čtyřlístky. To bezpodmínečně patří ke Dni svatého Patrika, který každoročně připadá na 17. března. Tento původně irský svátek se rozšířil do celého světa a velmi rychle si jej oblíbili i Češi. A tak se v sobotu bude slavit také v Mikulově.

Pokud přijíždíte do Mikulova od Brna či z Rakouska, vítá vás silueta zámku z 13. století. Jestli se tam chystáte v sobotu večer, uvítá vás dominanta v zelené. Zámek bude zářit na kilometry daleko a lidé si tak můžou užít fenomenální podívanou.

Nasvícení zámku na zeleno organizuje Regionální muzeum v Mikulově ve spolupráci s IrishPubO´Hara, který provozuje společnost VolarikCapital, jejíž předseda představenstva Mike Volařík zažil podobné nasvícení zámku při svých studiích ve světě. „Letos je to poprvé, co bude zámek v Mikulově svítit zeleně. Jsme rádi, že se tento nápad zámku v Mikulově líbil a šli do toho spolu s námi. A tím se připojili k dalším městům na celém světě,“ řekl Volařík. Zámek se poprvé rozsvítí v sobotu po setmění kolem 18 hodiny a zářit bude až do svítání.

Češi jsou zvyklí na zelené speciality všeho druhu až na zelený čtvrtek před Velikonocemi. Ve světě je zvykem takto slavit Den svatého Patrika. V Irsku tento svátek slaví už od začátku 17. století, v Česku tyto oslavy přišli k módě až v posledních pěti letech. A především v irských pubech poteče whisky a zelené pivo proudem.

Tradiční irskou whisky si můžou nejen mikulovští vychutnat v IrishPubO´Hara, v jediné irské restauraci v Mikulově, kde na vás čekají speciální drinky a menu laděné do zelena. Také se můžete zúčastnit prvního ročníku Patrikova trojboje, tedy zasoutěžit si v pojídání hamburgerů, pití piva a zelené.

Den svatého Patrika se slaví v den úmrtí Patrika, který byl v 16 letech v 5. století unesen do otroctví. Podařilo se mu uprchnout a později se do Irska vrátil jako křesťanský misionář. Pro Iry je svatý Patrik národním patronem třeba jako pro Čechy svatý Václav.

Oslavy „zeleného svátku“ budou probíhat téměř na 800 místech v České republice, mimo jiné v Brně, Ostravě, Pardubicích, Jihlavě, Olomouci nebo Praze, kde se chystají rozsáhlé průvody.