Umístění: Společnost Zajímavosti Zdevastovaný objekt roty v Podmolí se proměnil v administrativní roubenku

Zdevastovaný objekt roty v Podmolí se proměnil v administrativní roubenku

Podmolí, 21. listopadu 2011 - Opuštěný a zdevastovaný areál bývalé roty pohraniční stráže u Podmolí dostal novou tvář. Od konce listopadu zde bude sídlit Oddělení lesní správy a péče o nelesní pozemky a Oddělení terénní služby Správy Národního parku Podyjí.

Podmoli_04-250

 


Odstranění starých budov, revitalizace celého areálu, vybudování nového objektu a obnova původních stálo téměř 21 milionů korun. Projekt byl z velké části financován z dotačního programu Ministerstva životního prostředí. Změny čekají i někdejší rotu v Podmyčích.

„Je to jedna z nejvýznamnějších investic Správy parku do její vlastní infrastruktury. Roubená administrativní budova Lesní správy je postavena na základech objektu bývalé roty pohraniční stráže. Stane se zázemím pro zhruba dvacet současných zaměstnanců – lesníků a strážců národního parku,“ uvedl ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl. Kromě kanceláří v sobě nová budova skrývá i jednací místnost.

Podmoli-01_puvodni_stav468
Původní zdevastovaná budova bývalé roty pohraniční stráže

Správa parku také zrekonstruovala staré provozní objekty bývalé roty, které budou sloužit jako skladovací a provozní prostory, garáže na speciální techniku a sociální zázemí pro lesní personál zajišťující provoz lesní školky v areálu. “Je to typický příklad revitalizace takzvaných brownfields, tedy zdevastovaných a nevyužívaných ploch. Jsme rádi, že se našemu zřizovateli, Ministerstvu životního prostředí, podařilo zajistit prostředky pro smysluplnou obnovu celého areálu,“ dodal Rothröckl. Stávající objekt Lesní správy v Čížově už nevyhovoval provozním potřebám Správy parku.

Podmol_03_stavba468
Stavba nové budovy

Dvoupatrový objekt nové Lesní správy navrhl architekt Jan Velek, návrhy interiérů vznikly v ateliéru architekty Ivony Poláčkové, finální terénní úpravy vedl inženýr Jaroslav Krejčí.

Revitalizace čeká i na bývalou rotu v Podmyčích. Správa parku plánuje, že všechny tamní budovy s výjimkou jedné zbourá. „Areál už několik let využíváme k pěstování sazenic stromků pro výsadbu v národním parku. Jednu budovu zrekonstruujeme a vznikne v ní zázemí pro lesní školku. Na demolici nevyužitelných objektů a následnou rekultivaci těchto pozemků jsme podali žádost o poskytnutí podpory z Operačního programu Životní prostředí a doufáme, že projekt bude finančně podpořen,“ řekl vedoucí ekonomicko - provozního odboru Správy parku Josef Maxa.

Podmoli_zasedaci_mistnost-468
Zasedací místnost

Bývalou rotu v Podmolí převzala Správa parku do svého vlastnictví na konci devadesátých let. Revitalizaci celého areálu začala demolicí nevyužitelných objektů v roce 2003 a byla dokončena letos. Je to jedno z mála sídel pohraničníků na Znojemsku, které po pádu „železné opony“ našlo novou funkci.

Zdroj: Správa národního parku Podyjí

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci