Umístění: Společnost Černá kronika Brno: Vynesení rozsudku nad mužem obžalovaným z řady znásilnění odročeno

Brno: Vynesení rozsudku nad mužem obžalovaným z řady znásilnění odročeno

Brno, 3. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně odročil na pátek vynesení rozsudku nad Lukášem Dostálem (31), obžalovaným ze znásilnění a vydírání sedmi dívek, v pěti případech nezletilých. Verdikt vynese soudkyně Dana Kancírová.

soud-Kladivo

 

Případ vrátil do Brna po odvolání obou stran olomoucký vrchní soud - ten totiž původně vynesený šestiletý trest Dostálovi zvýšil na 7,5 roku vězení. Brněnský soud se však musel kvůli procesnímu pochybení případem zabývat znovu - výpovědi svědkyň se v květnovém přelíčení pouze četla, Vrchní soud v Olomouci však řekl, že důkazy musejí být před soudem provedeny osobním výslechem svědkyň.

Ze čtvrtečního výslechů svědkyň vyplynula nejednaznačnost znásilnění jedné z žen - ta se před soudem psychicky zhroutila a nebyla schopna zopakovat svou výpověď z přípravného řízení. Muž totiž v červnu roku 2008 znásilnil tehdy dvacetiletou kamarádku, která u něj byla na návštěvě. "Řekl jí, že na ní vyzkouší pouta. Ona souhlasila pouze pod podmínkou, že jí je hned sundá. Obžalovaný je nesundal, poškozenou povalil břichem na zem a přes její odpor ji análně znásilnil," řekla státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová. "Ta dívka byla mojí přítelkyní. Nemohl jsem ji tedy znásilnit. Asi na mne žárlí," prohlásil ve čtvrtek při konfrontaci Dostál. "Jsem úplně normální člověk," dodal s tím, že nechápe, proč jej žena obvinila.

Do vězení již v květnu poslala Dostála soudkyně Dana Kancírová. "Soud ukládá obžalovanému ochranné sexuologické léčení, protože u něj soudní znalec zjistil známky pedofilie s agresivně sadistickým prvkem," řekla soudkyně.

Soudní znalec poukázal na obžalovaného jako na nemocného člověka, k čemuž soud při výši trestu přihlédl. Dostálovi totiž hrozilo až dvanáctileté vězení. "Pokud by ovládací schopnosti obžalovaného byly v pořádku a netrpěl by vadou, udělili bychom vyšší trest," vysvětlila Kancírová.

Podle soudkyně muže již dříve usvědčily také poškozené dívky. "Dívky při rekognici označily právě obžalovaného," uvedla Kancírová s tím, že i když si v některých případech nebyly zcela jisté, shodovaly se.

Dostál je vinný především tím, že v roce 2010 přepadl a ve většině případů sexuálně obtěžoval dalších šest dívek, z nichž pět bylo mladších 15 let. Nejmladší bylo teprve šest. Na dívky si počkal u výtahu, kde jim ve většině přiložil nůž na krk a osahával je. "Ve dvou případech zasouval poškozeným prsty do pochvy, přičemž jedné z nich způsobil krvácející zranění pohlaví," uvedla státní zástupkyně.

Dostál některým poškozeným také vyhrožoval zabitím, pokud něco řeknou. Jedna z poškozených, které pravděpodobně bylo kolem 11 let, utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu. "Příznaky nadále přetrvávají," dodala státní zástupkyně. "Museli jsme se kvůli tomu přestěhovat, protože dcera už v tom domě nemohla bydlet," sdělili shodně již dříve u soudu oba rodiče.

Obžalovaný, který už byl v minulosti trestaný za krádeže, se k žádnému z činů nepřiznal.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci