Umístění: Společnost Černá kronika Expertiza ministerstva: Za týrání Dominika může stát a sociální pracovníci

Expertiza ministerstva: Za týrání Dominika může stát a sociální pracovníci

Brno, 1. června 2011 (MEDIAFAX) - Vinu za týrání sedmiletého Dominika D. z Brna nesou kromě jeho rodičů také sociální pracovníci a celý systém sociální a zdravotní péče. Vyplývá to z analýzy expertního týmu, jehož výsledky ve středu zveřejnil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

pest250

 

Týrání sedmiletého chlapce měla podle Drábka zavinit nedostatečná kontrola ze strany sociálních pracovnic. Problém byl také v tom, že po nástupu nové sociální pracovnice došlo k úplnému zastavení přímé práce s rodinou, protože nenavštívila rodinu týraného Dominika přibližně 15 měsíců mezi lety 2008 a 2010.

"Je nutná celá řada systémových změn. Výstupem činnosti expertního týmu je řada doporučení, které neprodleně promítneme do připravovaných legislativních úprav a metodického vedení," prohlásil Drábek.

Rodinu sociální pracovníci sledovali od roku 2000. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ale přiznává, že kontrola probíhala rutinním způsobem, zjišťovalo se například to, jak má rodina uklizeno. "Nikdy ale nebylo sociálními pracovníky konstatováno, že by počínání rodičů bylo rizikové z hlediska ohrožení zdraví a života dětí," uvedl ředitel odboru rodiny a dávkových systémů MPSV Miroslav Macela.

Expertiza také zjistila, že sociální pracovníci příliš spoléhali na to, že se případ týrání v rodině Dominika správně posoudí v rámci trestního řízení. Daný případ ale policie v roce 2009 odložila.

Zároveň Macela přiznal, že experti zjistili, že i kdyby sociální pracovníci správě vyhodnotili situaci, neexistuje v Česku dostatečná síť sociálních služeb, které by problém pomohla vyřešit. Například v zahraničí sociální pracovníci téměř bydlí s problémovou rodinou a "učí" rodiče, jak se mají o své děti správě starat.

Ministerstvo proto vládě předloží v nejbližší době novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která stanoví přesný postup práce sociálních pracovníků. Novela také počítá s vypracováním hodnocení situace ohroženého dítěte a rodiny. Dále má stanovit přesné lhůty, do kdy má sociální pracovník reagovat na situaci v rodině. Větší podpory se má dočkat také pěstounská péče.

Úřady údajně o utrpení chlapce věděly nejméně dva roky, přesto nezasáhly. V reakci na zveřejnění případu "odešla na vlastní žádost" sociální kurátorka úřadu městské části Brno-střed, kde rodina několik let bydlela.

Otec a matka mučili svého chlapce hladem, surově ho tloukli a vymýšleli další způsoby fyzického týrání. V sedmi letech vážil chlapec 13 kilogramů a měřil něco málo přes metr.

Tomáš Paták

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci