Nález lahví hasičům ohlásili odpoledne policisté, na místo vyjela speciální jednotka ze stanice v Lidické ulici. "Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že v místnosti ve společných prostorech v suterénu panelového domu v Bzenecké ulici je pět litrových uzavřených plastových nádob, podle vzhledu a hmotnosti obsahujících rtuť," řekl Haid. Dodal, že lahve byly původně uloženy v jiné místnosti domu, odkud je kvůli opravě inženýrských sítí pracovníci dodavatelské firmy odnesli do další místnosti. "Tam je našla obyvatelka domu a nález ohlásila policistům," konstatoval Haid.
Protože žádný únik rtuti z lahví chemici nezjistili, policisté nález zadokumentovali. Hasiči pak nádoby se zhruba 40 kilogramy rtuti zajistili, uložili do bezpečnostních obalů a odvezli k ekologické likvidaci.
Rtuť se průmyslově používá jako součást slitin a amalgámů nebo náplň teploměrů a barometrů. Je jediným kovem, který je za normálních podmínek kapalný. V čisté podobě je rtuť těžký, toxický prvek, jehož vliv na zdravotní stav lidského organismu je jednoznačně negativní. "Patří mezi kumulativní jedy. Z organismu se vylučuje jen velmi pozvolna a obtížně," podotýká chemik Radek Voda. Lékaři prokázali, že rtuť může v lidských ledvinách setrvat až desítky let.
(Autor: Jiří Nováček)