"Vrchní soud v Olomouci chyboval, když loni přidělil kauzu jinému trestnímu senátu brněnského krajského soudu," řekla mluvčí ÚS Jana Pelcová. Podle Ústavního soudu k tomu nebyly řádné důvody. "Soud tak dal částečně zapravdu stížnostem obžalovaných Milana Šišmy, Jiřího Večeře a Jana Marcinka," dodala Pelcová.
Kauza 17 let staré vraždy zlínského podnikatele Marka Lehkého tak stále nekončí. Takzvaného bílého koně Lehkého nechal podle obžaloby v březnu 1995 popravit na objednávku obchodníka s lehkými topnými oleji (LTO) Milana Šišmy prostřednictvím vraha Jana Marcinka podnikatel Jiří Večeř.
Složitý případ se nepodařilo českým soudům uzavřít ani za 17 let. Kauza, kterou bude muset justice projednat již pošesté, patří k bezprecedentním pomníkům české justice. Na těle "bílého koně" Marka Lehkého vybuchla nedaleko Kvasic na Kroměřížsku tříkilogramová trhavina již v březnu 1995.
Z vraždy se zodpovídají tři lidé - čtyřiapadesátiletý údajný objednatel Milan Šišma ze Šumperka, osmačtyřicetiletý údajný prostředník Jiří Večeř z Vyškova a čtyřiačtyřicetiletý údajný vykonavatel Jan Marcinek ze Zlína. Státní zástupkyně Eva Žďárská požadovala pro Večeře a Šišmu výjimečné tresty, v rozmezí 17 a 25 let, dosud netrestanému Marcinkovi hrozilo 15 let vězení.
Trest mužům během šestnácti let brněnský krajský soud vyměřil jen jednou, předtím je třikrát zprostil viny kvůli neprokázání skutku. Proti verdiktu se vždy odvolali státní zástupci, Vrchní soud v Olomouci jim vždy vyhověl a případ již třikrát vrátil do Brna. Loni poprvé olomoucký odvolací soud nařídil vyměnit trestní senát, a proto soudce Vlastimíra Čecha nahradila soudkyně Hana Zoubková. A právě výměnu senátu shledal Ústavní soud za nezákonnou.
Nový trestní senát loni v prosinci poslal na 21 let do vězení Večeře. Šišmu s Marcinkem naproti tomu kvůli nedostatku důkazů znovu, stejně jako předchozí senát, zprostil obžaloby. Prosincové rozhodnutí ale pozbylo podle soudce Ústavního soudu Stanislava Balíka platnosti. "Vynesl senát, který k tomu nebyl příslušný," konstatoval ústavní soudce. Při novém, již šestém projednávání, se celá kauza vrátí předchozímu senátu.
Recidivista Večeř se během vyšetřování přiznal. Podle jeho verze Lehký, který dovážel naftu vydávanou kvůli daňovým únikům za lehké topné oleje, dlužil Šišmovi 40 milionů korun. Proto Šišma zaplatil půl milionu Marcinkovi a ten pak trhavinu na tělo podnikatele připevnil a na dálku odpálil.
Oba spoluobvinění ale Večeřova tvrzení popřeli. Jejich právníci navíc u soudu až dosud úspěšně argumentovali, že důkazy proti jejich klientům nejsou dostačující. Před brněnským soudem vždy navíc odkázali na své předchozí výpovědi z přípravného řízení a odmítli k případu vypovídat.
Případ komplikuje i skutečnost, že Večeř nejprve mluvil, během času však přestal s vyšetřovateli spolupracovat a k případu mlčí. Soud se musí také vypořádat s faktem, že Večeř v kauze figuruje zároveň jako korunní svědek i jako obžalovaný zároveň. Klíčovým pro posuzování případu je tak hodnověrnost Večeřovy výpovědi. Znalecké posudky se však ohledně hodnocení jeho osobnosti liší a v mnohém si protiřečí.
Zatímco údajný vrah, dosud netrestaný Jan Marcinek, absolvuje celý obnovený proces jako svobodný občan, Jiřího Večeře a Milan Šišmu přivážela k soudním jednáním eskorta v poutech - oba totiž poslal Městský soud v Praze spolu s dalšími obžalovanými do vězení za vraždu podnikatele Lubomíra Holého z ledna 1995.
"Ta možnost, aby byla věc odňata tomu senátu či soudci, který je soudcem zákonným, je zcela výjimečná. Je potřeba, aby bylo zcela evidentní, transparentní a bezpochybné, že prvoinstanční senát je podjatý, což se v tomto případě nedá dovodit," řekl novinářům ústavní soudce Stanislav Balík.
Krajský soud v Brně všechny tři muže postupně čtyřikrát zprostil obžaloby, ale Vrchní soud v Olomouci rozhodnutí vždy zrušil, dvakrát navíc přidělil případ jinému senátu krajského soudu. Naposledy to učinil loni v červnu. Právě tehdejší rozhodnutí zpochybnila ústavní stížnost tří obžalovaných.
Krajský soud v Brně už ale od té doby stihl znovu rozhodnout. Večeře loni v prosinci poslal na 21 let do vězení a Šišmu s Marcinkem kvůli nedostatku důkazů znovu zprostil obžaloby. Prosincové rozhodnutí ale podle Balíka pozbylo platnosti, protože ho vynesl senát, který k tomu nebyl příslušný. Při novém, již šestém projednávání se kauza vrátí předchozímu senátu.
"Ve věci bude opětovně rozhodovat nalézací soud. Ten rozhodne, a poté, pokud bude znovu podáno odvolání, bude opětovně rozhodovat odvolací soud," popsal ČTK následující postup olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Zdůraznil ale, že krajský soud zůstává v mnohém vázán názorem vrchního soudu.