Umístění: Jižní Morava Ekonomika Kraj i nadále podopruje sanaci pozemku v Drásově od toxického znečištění

Kraj i nadále podopruje sanaci pozemku v Drásově od toxického znečištění

Drásov, 12. ledna 2023 - Koncem roku 2021 zažádal městys Drásov o pokračování šetření ve věci nálezu ložiska těžkého topného oleje na pozemku v jeho katastru. Podle Drásova nebyl znám původce závadného stavu a hrozilo závažné ohrožení nebo znečištění povrchových nebo podzemních vod. K výše uvedenému byl postupně proveden předběžný průzkumu kategorie C a zpracována analýza rizik. Jihomoravský kraj má v rámci svého rozpočtu zřízený zvláštní účet, jenž je ročně doplňován do výše 10 milionů Kč. Z této položky bylo hrazeno zpracování analýzy rizik i projektové dokumentace.

olej na vode toxicke znecisteni

 

Celkové způsobilé výdaje projektu dle kumulativního rozpočtu činí 43 milionů Kč. Jihomoravský kraj proto požádá o dotaci Ministerstva životního prostředí, která pokryje 85 procent částky, tzn. 37 milionů Kč. Žádost bude v letošním roce podána v rámci 15. výzvy – Sanace lokalit s ekologickou zátěží.

“Stavební firma v posledním úseku stavby cyklostezky u Čebína již před rokem a půl objevila ekologické znečištění. Podle laboratorního rozboru se na daném místě nachází topný olej z havárie v bývalé vápence ze 70. letech minulého století. Jihomoravský kraj přispěl ze svého rozpočtu městysu Drásov na průzkum lokality i sanační práce. Není možné, aby cyklostezka vedla nad ložiskem nebezpečného odpadu a je nutné jeho odstranění,“ dodává náměstek pro životní prostředí Lukáš Dubec.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci