Mikulov, 6. března 2013 - Mikulov letos počtvrté v rámci 15. ročníku celorepublikového filmového festivalu Jeden svět 2013 promítne v místním kině snímky o lidských právech. Provokativním podtitulem Bojíte se snášet? chce jeho organizátor, Člověk v tísni, o.p.s., otevřít debatu o sílící netoleranci, rasismu a diskriminaci. Pro mikulovské diváky je od 22. do 24. března připraveno šest dokumentů, které upozorňují na nebezpečné tendence nesnášenlivosti v multikulturní společnosti.
Na sever od slunce je norský dokument, který 22. března v 18 hodin zahájí letošní ročník festivalu. Natočili ho Inge Wegge a Jorn Nyseth Ranum, surfaři, kteří se rozhodli na devět měsíců usadit na opuštěné pláži ostrova u břehů Norska, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spoustu naplavených odpadků. Diváky uchvátí fantastické záběry přírody, dobrodružné surfování za polární noci i život na pláži, spojující čirou radost ze života mimo civilizaci.
Sylva Chludilová, produkční akce, uvádí k programové nabídce: „Tentokrát jsme vybrali šest filmů. Z českých dokumentů jsou to Svoboda pro Smetanu od Víta Klusáka a Filipa Remundy, dále úspěšný dokument Olgy Sommerové Věra 68. Pozornost si zaslouží i nejnovější časosběrný dokument režisérky Heleny Třeštíkové Vojta Lavička: Nahoru a dolů. Ze zahraničních snímků promítneme slovenský dokument Zuzany Piussi Od Fica do Fica a dánský film Velvyslanec, dílo novináře a filmaře Madse Bruggera, které odkrývá pozadí nelegálního obchodu s diamanty a diplomatickými pasy v Africe.“
Nabídka festivalu je koncipována tak, aby oslovila všechny generace, navíc je doplněna doprovodným programem, k němuž produkční, paní Chludilová, uvádí: „ Dali jsme prostor místním rockovým kapelám. Vystoupí dívčí formace Do Zdi a Wild Eggs a mladá chlapecká kapela Mrs. HiLL, nedělní odpoledne pak bude patřit hudebnímu propojení dvou dechů z dvou hudebních světů Duo Deši.“
Pořadatelé připravili také dopolední projekce pro studenty místních škol, které běží od 18. do 22. března. Do projektu Jeden svět se ve školách mohli zapojit i rodiče dětí a přijít se do kina podívat.
„Děti se díky škole seznámí s dokumentem, který v nich třeba zanechá silný dojem, a chtějí si o něm doma promluvit. Rodiče ale mohou stěží rozvinout nějakou diskusi, pokud nemají příležitost filmy vidět,“ vysvětluje Sylva Chludilová. Promítání pro rodiče je přitom ojedinělé a pořádá se pouze v Mikulově, jeho součástí jsou i náměty na diskuzi s dětmi a koná se ve středu 20. března v 18 hodin v Městském kině, vstupné je 50 Kč.
Tolerance má mnoho podob a cesta k ní vede právě přes kulturu a vzdělávání, proto Mikulov tento projekt každoročně zařazuje do svého programu a zapojují se do něj i místní školy. Promítání a diskuze s rodiči pak nabízí možnosti posílit výchovné působení rodiny na morální profil budoucí generace.
Lenka Křivánková, ilustrační foto: Kryštof Turek