Umístění: Kultura Divadlo a film Svatojánská noc v brněnském kině Art nabídne raritní snímky

Svatojánská noc v brněnském kině Art nabídne raritní snímky

Brno, 20. června 2014 - V pondělí 23. června proběhne v brněnském kině Art minipřehlídka filmů, tematicky svázaná se Svatojánskou nocí. Trio výjimečných, či přímo raritních snímků pro tento den a noc ovládne oba sály kina a navodí magickou atmosféru tohoto pohanského svátku.

film klapka zena

 

Přehlídka započne v 18.00 hod. ve Velkém sále projekcí příhodného filmu Sen noci svatojánské. Snímek v roce 1959 dokončil legendární československý tvůrce Jiří Trnka, který v něm maximálně vytěžil mystiku nočního lesa, jeho nadpřirozených obyvatel a milostných proměn. Jednalo se o vůbec první širokoúhlý loutkový film na světě, jehož výroba sice byla nesmírně pracná, výsledek však svého času po právu uchvátil porotu na festivalu v Cannes. V Artu se bude promítat remasterovaná kopie, díky které mohou diváci strnout úžasem nad sytostí barev a neopakovatelnou atmosférou.

Od 20.00 hod. vystřídá Trnku ve Velkém sále Excalibur Johna Boormana. Ten může být díky svým vizuálně epickým hudebním klipům, glittrům a mlžné atmosféře zhmotněné ve skladbách Mikea Oldfielda vnímán jakožto esence mystické roviny osmdesátých let. Ačkoli se jedná spíše o nízkorozpočtový film, Excalibur se stal okamžitě legendou a získal cenné nominace v Cannes i na Oscary. U příležitosti této projekce bude pro diváky připravena i speciální soutěž – kdo bude schopen vyjmenovat všechny rytíře kulatého stolu, může se těšit na odměnu.

V Malém sále se budou moci návštěvníci od 19.00 hod. setkat se sovětskou filmovou raritou Vij z roku 1967. Téma, které je u nás pohříchu neznámé, vychází z Gogolovy stejnojmenné povídky z knihy Mirgorod, ve které zpracovává neuvěřitelně bohatý a psychedelický ukrajinský folklor. Příběh zkrachovalého studenta bohosloví, kterého vlastní naivní nezodpovědnost přivede až k noční fantasmagorické apokalypse plné neuvěřitelných ďábelských stvoření je naprostou povinností pro milovníky netradiční podívané, béček a gotických hororů. Členové filmového klubu mají na Vij vstup zdarma, ostatní si mohou za 100 Kč na pokladně zakoupit akreditaci, kterou lze využívat na klubové projekce po zbytek roku.

Více informací o této akci naleznete na webových stránkách kinoart.cz. 


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci