Umístění: Kultura Divadlo a film V MZK se uskuteční projekce dokumentu Blues pro sólo matky

V MZK se uskuteční projekce dokumentu Blues pro sólo matky

Brno, 18. září 2014 - V pátek 19. září v 17.00 uvede Genderové informační centrum NORA ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou časosběrný dokument slovenské režisérky Ivety Grófové s názvem „Blues pro sólo matky“. Film bude promítán zdarma v Konferenčním sále Moravské zemské knihovny za účasti aktérů, kteří se na jeho natočení podíleli.

film klapka zena

 

Dokumentární snímek „Blues pro sólo matky“ je autentickou výpovědí o životní situaci sólo matky v současné společnosti, o rozpadu tradičního modelu rodiny a o síle bojovat za svůj život i za život svých dětí.

„Tento snímek je již třetím v řadě, který uvádíme společně s Moravskou zemskou knihovnou.  Chceme vytvořit tradici promítání filmů s problematikou rovných příležitostí.“, uvádí Kateřina Hodická, ředitelka GIC NORA. „Pro tento snímek jsme se rozhodli, jelikož pojednává o samoživitelství. To považujeme za zásadní fenomén naší společnosti, který vypovídá o proměně české rodiny.“

Film „Blues pro sólo matky“ vznikl díky sociálnímu projektu občanského sdružení Tripitaka „Divadlo žen a mužů“. Deseti nezaměstnaným matkám samoživitelkám projekt umožnil stát se na půl roku herečkami. Jejich osobní výpovědi posléze daly vzniknout působivému divadelnímu představení Samodiva v režii Janky Ryšánek Schmiedtové, v němž tyto matky samoživitelky také ztvárňují všechny role. Dokumentární film se snaží mj. zachytit motiv změny, kterou tyto ženy prošly v průběhu projektu.

Dokument natočila talentovaná slovenská režisérka Iveta Grófová. Její celovečerní hraný debut „Až do města Aš“ byl nominován Slovenskou republikou na cenu americké Akademie filmových umění a věd v kategorii cizojazyčný film.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci