Umístění: Jižní Morava Doprava Kraj do výstavby, rekonstrukcí a oprav silnic II. a III. třídy investuje 2,3 miliardy

Kraj do výstavby, rekonstrukcí a oprav silnic II. a III. třídy investuje 2,3 miliardy

Brno, 28. února 2021 - Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) má v plánu letos realizovat 79 staveb, z toho 38 mostů. Do těchto akcí a plánovaných nových staveb půjde celkem 2,301 milionů korun, a to s předpokladem, že se podaří dotačně získat všechny peníze. Z rozpočtu JMK bude investováno 579 milionů korun, předpoklad dotací IROP/ITI je 1,426 mil. korun a předpokládané dotace z SFDI je 296 milionů korun. Financování schválili krajští radní.

silnice asfalt rekonstrukce

„Dobrou zprávou je, že naši silničáři mohou počítat ještě s částkou 360 milionů z krajských daňových přebytků. Necelá polovina půjde na financování obchvatu Čebína, ostatní pak na realizaci infrastruktury a na nákup nové techniky,“ uvedl hejtman kraje Jan Grolich.

Všechny projekty, které i v tomto roce SÚS JMK realizuje, jsou financovány z rozpočtu JMK, s podporou SFDI nebo dotačně z EU. „Na rekonstrukce a opravy silnic počítáme v krajském rozpočtu s částkou přesahující 527 milionů korun. Na obnovu kvality mostů, jejich bezpečnost a drobné opravy půjde asi 52 milionů korun. Ostatní pokryjeme z dotací,“ dodal radní Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Jiří Crha.

„K největším stavbám letošního roku patří obchvat Čebína (II/385), kam půjde 350 milionů, na silnici II/374 Rájec dokončujeme v letošním roce průtah, náklady této stavby se pohybují kolem 222 milionů korun. A v Blansku na silnici III/37937 finišujeme přemostění v celkovém nákladu 218 milionů korun,“ popsal ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Dalších 7 milionů korun investuje SÚS JMK do zlepšení protismykových vlastností ve vybraných nebezpečných úsecích, na osazení a obnovu svodidel, na zábradelní svodidla na mostech nebo na zvýraznění a obnovu vodorovného dopravního značení. Program letošních investic pak počítá i s částkou jednoho milionu korun, která půjde na kontrolní měření hluku, průzkumy a hlukové studie. Dalších 7,385 milionů půjde na zajištění bezpečnosti provozu, z 95 % je částka kryta z Fondu Besip.

„Z plánovaných staveb na další roky bych rád zmínil obchvat Blučiny za asi 800 milionů korun, dále pak obchvat Tuřan za předpokládaných 300 milionů a obchvat Hradčan za asi 280 milionů korun,“ uzavřel Hanák.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript