Krizový štábu rozhodl, že služby letového provozu budou i nadále dále poskytovány bez omezení. V pondělí stanovená osmačtyřicetihodinová lhůta byla prodloužena na neurčito.
Vzhledem k pozitivnímu meteorologickému výhledu se krizový výbor rozhodl nestanovovat ani termín dalšího zasedání.
Provoz na pražském ruzyňském letišti by ve středu měl dosáhnout osmdesáti procent obvyklého provozu. Nedostupný je však stále klíčový evropský uzel Frankfurt i další německá letiště. Podle Klímy by se situace v evropském leteckém provozu měla vrátit do normálu do konce týdne.
Aerolinky počítají, že z pražského letiště ve středu uskuteční přes 320 letů, což je zhruba 80 procent běžného provozu. Zrušena je většina spojů do Německa, cestující se nedostanou do Frankfurtu, Berlína, Hamburku, Düsseldorfu ani Hannoveru. Zatím se nelétá ani do Paříže, Stockholmu či švýcarského Curychu. Zrušeny byly i lety společnosti LOT do Varšavy, ČSA i další společnosti však do polské metropole létají.
K ukončení letového provozu nad ČR došlo v pátek kvůli silné erupci islandské sopky Eyjafjallajökull. Panovaly obavy, že popílek vychrlený do vyšších vrstev atmosféry může poškodit motory proudových letadel.
Od pondělního poledne byl letový prostor otevřen s tím, oblast nad ČR patří do druhé zóny, kde rozhodnutí o uskutečnění či neuskutečnění letu je plně v kompetenci leteckých společností, stejně jako v případě jiných meteorologických jevů. V první zóně je obsah popílku tak vysoký, že jsou civilní lety zcela zakázány, ve třetí zóně nebyl sopečný popel zaznamenán a provoz letadel zde není nijak ovlivněn.