Umístění: Jižní Morava Doprava Nebezpečnou křižovatku v centru Hevlína nahradí kruhový objezd

Nebezpečnou křižovatku v centru Hevlína nahradí kruhový objezd

kruhovy objezd hevlinHevlín, 26. května 2020 - Frekventovanou křižovatku v Hevlíně, který leží necelé tři kilometry od hranic s Rakouskem a turisty oblíbeného rakouského městečka Laa an der Thaya, čeká přestavba. Nebezpečné křížení tří cest v centru obce u obecního úřadu a školy přestaví Jihomoravský kraj na okružní křižovatku. Zakázce s předpokládanou hodnotou přesahující 10 milionů korun dali zelenou radní Jihomoravského kraje. Na projekt by přitom kraj chtěl čerpat příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Silnice II/415, která křižovatkou prochází, vede dál až k hraničnímu přechodu a je velmi vytížená, v důsledku čehož na křížení v Hevlíně dochází poměrně často k dopravním nehodám. Věřím, že výstavba okružní křižovatky výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti provozu v obci,“ shrnul důvody pro výstavbu "okružky" náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák a dodal, že součástí výstavby jsou i přeložky inženýrských sítí, úprava a přeložka chodníků zasažených stavbou a vegetační úpravy.

Podle odhadů by měla celá stavba vyjít na přibližně 10,4 milionu korun. „Podíl kraje přesahuje 9,2 milionu. O zbylý přibližně milion korun se postará přímo obec Hevlín,“ doplnil Hanák, podle kterého již kraj požádal stát o příspěvek na stavbu ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který je určený na opatření ke zvýšení bezpečnosti nebo plynulosti dopravy na silnicích II. a III třídy. „Rozhodnutí očekáváme v červnu. Pokud bychom peníze ze SFDI nedostali, musel by kraj hradit stavbu z vlastního rozpočtu,“ přiblížil situaci náměstek hejtmana.

Pokud vše půjde podle plánů, mohli by dělníci poprvé kopnout do země již letos v srpnu. Nová okružní křižovatka by pak měla být dokončena v listopadu tohoto roku.