Úderem 14.00 mělo začít jednání mezi zástupci odborů a vládou v čele s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Nečas o schůzce odboráře informoval v pátek ve 23.00.
Již před samotným začátkem se předseda Českomoravského odborového svazu (ČMKOS) Jaroslav Zavadil nechal slyšet, že netuší, co mají členové vlády zájem projednávat. Premiér je o záměru totiž neinformoval.
„Domnívám se, že pokud vláda nesplní to, o co jsme žádali, nic se nezmění,“ řekl Zavadil.
Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek slova Jaroslava Zavadila potvrdil a uvedl, že celková příprava na pondělní stávku pokračuje. „Veškeré záchranné sbory budou v pondělí normálně fungovat,“ ujistil Dufek a podle jeho slov jejich provoz nebude nijak omezen.
Odboráři však po deseti minutách budovu Strakovy akademie opustili s tím, že jim premiér předal předběžné opatření k zákazu stávky od Městského soudu v Praze. V této souvislosti odboráři svolali na 16.00 mimořádnou tiskovou konferenci.
"Městský soud v Praze nařídil předběžné opatření, kterým se Českomoravské konfederaci odborových svazů a Odborovému sdružení železničářů zakazuje organizovat stávku a vyzývat k účasti na stávce vyhlášené na pondělí 13. června. Současně soud uložil Ministerstvu financí ČR, aby ve lhůtě jednoho měsíce od doručení předběžného opatření podal žalobu ve věci samé," uvedla mluvčí soudu Martina Lhotáková.
Stávku odboráři vyhlásili v pátek 10. června v 11 hodin na první následující pracovní den - na pondělí 13. června, "tedy bez reálné možnosti zajistit v průběhu pracovního volna minimalizaci škod," uvedla Lhotáková. Podle ní za přiměřenou dobu pro vyhlášení stávky je nutné považovat lhůtu tří pracovních dnů tak, jak požaduje zákon o kolektivním vyjednávání. "S ohledem na způsob vyhlášení je avizovaná stávka zneužitím práva na stávku v rozporu s dobrými mravy a nelze ji proto považovat za zákonnou," uvedla mluvčí.
Soud také doplnil, že v souvislosti s důchodovou, sociální a zdravotní reformou byl i přes přerušení tripartity stále prostor pro jednání. Není také zřejmé, zda byla stávka odsouhlasena dotčenými zaměstnanci a nahlášena příslušným zaměstnavatelům. Tedy zda byly dodrženy i další zákonné předpoklady pro vyhlášení stávky.
"Je na místě upozornit, že v případě konání stávky i přes rozhodnutí soudu o její nezákonnosti, se příslušné odborové organizace vystavují riziku odpovědnosti za způsobenou škodu," doplnila mluvčí s tím, že proti rozhodnutí je možné se i přes jeho vykonatelnost odvolat do 15 dnů od doručení.