Umístění: Jižní Morava Doprava Ve Znojmě budou jezdit sdílené elektrokoloběžky

Ve Znojmě budou jezdit sdílené elektrokoloběžky

kolobezka znojmoZnojmo, 12. září 2021 - Ve Znojmě se rozšíří nabídka dopravy po městě. Už v průběhu tohoto týdne budou moci Znojmáci i turisté využít k dopravě sdílené elektrokoloběžky. „Dlouhodobě se snažíme podporovat cyklistickou dopravu, do které zahrnujeme i koloběžky. Službu bude provozovat soukromá společnost a já věřím, že se u nás ujme jako další způsob ekologické přepravy, který ulehčí silniční dopravě i životnímu prostředí,“ říká starosta města Znojma Jakub Malačka.Obliba elektrokoloběžek stále roste.

 

Důvodem je to, že jejich použití je na základě mobilní aplikace jednoduché, rychlé a poměrně levné. Na jedno plné nabití může ujet až 45 kilometrů. Ve Znojmě bude tuto službu provozovat společnost Yoyoway s.r.o. K dispozici bude 22 elektrických koloběžek, které firma v průběhu tohoto týdne rozmístí ve vybraných lokalitách. S koloběžkou pak bude možné jezdit ve vymezené zóně. Podle zájmu by byl jejich počet v nadcházejícím roce rozšířen až na 70 kusů.

„E-koloběžky by měly doplnit ekologickou dopravu po městě. Nejdříve budeme zjišťovat zájem ze strany veřejnosti a také lokality, kde budou nejvíce využívány,“ popisuje místostarosta Lukáš David.

„Víme, že v mnoha českých městech se řeší situace, kdy uživatelé odstavují koloběžky na nevhodných místech. S firmou jsme proto domluvili to, že budou stanovena pevná místa, kde koloběžky bude muset jezdec odevzdat. Na jiných místech nebude možné jízdu ukončit a zákazníkovi budou dále strhávány peníze, dokud koloběžku neodstaví na vybrané místo,“ doplňuje postup Malačka. Toto opatření bude nastaveno po prvním měsíci zkušebního provozu na základě dat z GPS koloběžek.

I pro koloběžky platí pravidla silničního provozu
Jízda na koloběžce, stejně jako na kole, je určena k jízdě po vytyčených cyklostezkách či silnici a je potřeba dodržovat pravidla silničního provozu. Maximální rychlost koloběžky je 25 km/h, v městské památkové rezervaci se rychlost automaticky sníží na 15 km/h. Při vjezdu na ulici Obroková dojde k vypnutí motoru koloběžky, jelikož je zde průjezd zakázán. Pokud jezdec vjede mimo vymezenou zónu, koloběžka zastaví a nepůjde uzamknout. Koloběžky budou v provozu v závislosti na počasí.

Koloběžku si může zapůjčit osoba starší 18 let. Zájemce musí mít staženou mobilní aplikaci Bird, která je volně dostupná na App Store i Google Play. Přes ni se zaregistruje, najde koloběžku, oskenuje QR kód a pak už stačí se jen odrazit a jet. Registrace probíhá prostřednictvím e-mailové adresy, je potřeba vložit údaje z platební karty, díky které si uživatel nabije virtuální peněženku.

Samotné odemknutí koloběžky je zdarma. Jedna minuta jízdy bude stát 5 Kč, přičemž minimální částka, kterou jezdec musí uhradit, bude 20 Kč (tedy 4 min. jízdy). Koloběžky bude možné rezervovat až 15 min. před jízdou. Rezervace je také zdarma. Platba za půjčení stroje je uživateli po ukončení jízdy automaticky stržena z virtuální peněženky v aplikaci.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci