Umístění: Jižní Morava Ekonomika Ceny pohonných hmot v ČR výrazně vzrostly, nafta je nejdražší v historii

Ceny pohonných hmot v ČR výrazně vzrostly, nafta je nejdražší v historii

Benzin-tankovani3Praha, 21. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic se v uplynulém týdnu zvýšily, benzin Natural 95 zdražil v průměru o 21 haléřů na 34,90 Kč za litr, nafta o 69 haléřů na 35,57 Kč za litr. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS.
 

Nafta je aktuálně vůbec nejdražší v historii České republiky, benzinu chybí do rekordní úrovně z 24. července letošního roku (35,23 Kč) ještě 33 haléřů.

"Příčinou bylo oslabování koruny vůči dolaru v předchozím období, které tlačilo i na ceny u našich čerpacích stanic," vysvětlil analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. Cena ropy Brent v průběhu minulého týdne na světových trzích poklesla. Příčinou byly obavy investorů z dluhové krize v Evropě a zpomalování globálního hospodářského růstu, které se už začíná projevovat i v Asii. Pokles cen ropy se projevil i na burze v Rotterdamu, o poznání větší byl v případě benzínu. "Zcela zásadním faktorem byl ovšem v posledních týdnech pro české motoristy kurz koruny. V průběhu minulého týdne koruna i nadále oslabovala, což vykompenzuje z velké míry pokles cen benzínu a nafty na burze v Rotterdamu. V průběhu týdne se tak pravděpodobně dočkáme stagnace či mírného poklesu cen," doplnil analytik.

Nejlevnější benzin je i nadále k dostání v Jihočeském kraji (34,38 Kč), poslední místo stále patří jižní Moravě (35,59 Kč). Nejméně se ceny zvýšily na Vysočině (o tři haléře), naopak nejvíce vzrostly v Karlovarském kraji (o 32 haléřů).

V případě nafty patří první místo Olomouckému kraji (35,24 Kč), nejdražší je hlavní město Praha (36,02 Kč). Nejméně se ceny zvýšily v Jihomoravském kraji (o 47 haléřů), naopak nejvíce vzrostly v Ústeckém kraji (o 86 haléřů).

Meziměsíčně Natural 95 zdražil v průměru o šest haléřů, nafta o jednu korunu. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 3,45 Kč (11 %), nafta o 4,88 Kč (15,9 %).

Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k září 2010 tvořilo 2182 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.

Libor Popela, Tomáš Čížek

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci