Umístění: Jižní Morava Ekonomika Kotlíkové dotace táhnou, kraj vyhlásil další výzvu

Kotlíkové dotace táhnou, kraj vyhlásil další výzvu

dum komin kour kotlikove dotaceBrno, 27. prosince 2021 - Jihomoravští radní schválili vyhlášení druhé krajské výzvy v rámci dotačního programu s celým názvem Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji III. Krajská výzva bude vyhlášena v samém úvodu nového roku 7. ledna 2022.

 

„V rámci druhé krajské výzvy je pro zájemce o dotaci připraveno celkem 8 milionů korun. Jedná se o finanční zůstatek z ukončené první výzvy. Zatím nebyla dokončena realizace všech dílčích projektů podaných do této první výzvy, až se tak stane, může být finanční alokace druhé krajské výzvy ještě dále navýšena,“ vysvětluje náměstek hejtmana Jan Zámečník. Jak následně dodává, na dotačním portále Jihomoravského kraje bude zveřejněn text krajské výzvy obsahující mimo jiné základní informace o způsobu podání žádosti o finanční podporu a dotační program informující o podmínkách pro získání dotace.

„Celý projekt výměny kotlů na pevná paliva má samozřejmě výrazný ekologický rozměr. Je důležité, aby se lidé do něj zapojili a tím zlepšili ovzduší pro sebe, své rodiny a sousedy,“ apeluje náměstek Zámečník.

Samotný sběr žádostí v elektronické podobě začne v pondělí 7. února 2022 v 10 hodin a skončí 29. dubna 2022 ve 12 hodin (nebo dříve, dojde-li k vyčerpání finanční alokace a vytvoření dostatečného zásobníku projektů). Podmínky druhé krajské výzvy budou obdobné jako v rámci první krajské výzvy.

Navíc na polovinu roku 2022 kraj plánuje vyhlášení navazujícího dotačního titulu, jehož podmínky se budou od těch dosavadních značně lišit. „Tento program bude určen pouze pro takzvané nízkopříjmové domácnosti, kdy žadatel bude mimo jiné muset prokázat i výši příjmu. V této souvislosti apelujeme na žadatele, kteří by nemuseli na dotaci v navazujícím programu dosáhnout, aby svoji žádost podali už do plánované druhé krajské výzvy. Počet podpořených žadatelů bude totiž vzhledem k výši finanční alokace limitovaný,“ říká Jan Zámečník.

„Pokud kdokoli váhá s podáním žádosti o dotaci, tak teď přichází poslední chvíle, kdy by měl chytit příležitost „za pačesy“. Podmínky pro udělení dotace se totiž budou výrazně měnit. Nově bude mezi povinnostmi například doložení příjmů. A to pro mnoho lidí s vyššími příjmy může znamenat, že na dotaci nedosáhnou, protože systém solidárně upřednostní žadatele, pro které je pořízení nového kotle bez dotace zcela nedostupné,“ přidává se náměstek hejtmana Lukáš Dubec.

Základní podmínky druhé krajské výzvy zůstávají beze změny. Předmětem podpory je výměna kotle na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech (objektech k bydlení), který nesplňuje emisní třídu 3, 4 nebo 5 podle ČSN EN 303-5. Jako nový zdroj je možné pořídit plynový kondenzační kotel, automatický či ruční kotel výhradně na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Procento a výše dotace se liší dle typu pořizovaného zdroje, je však možné dosáhnout až na dotaci 120 tisíc korun. V případě realizace výměny v tzv. bonifikované obci se dotace navýší o dalších 7 500 korun. Žádosti se budou podávat elektronicky s následným doložením listinné verze žádosti včetně povinných příloh.

Zdroj: JMK


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci