„Zaměříme se na posílení infrastruktury sociálních služeb, zejména na rozšíření ubytovacích možností v domech pro seniory,“ říká Jiří Altman, člen Rady Jihomoravského kraje.
· Existuje v kraji dostatečný počet pobytových zařízení pro seniory?
Z čísel, která máme k dispozici, vyplývá, že jejich kapacita není dostatečná. Prioritou kraje je postavit nová či rozšířit stávající pobytová zařízení. Chceme zvýšit možnost výběru i kvalitu domů pro seniory a jejich nabídku rovnoměrněji rozložit podle okresů.
Tam, kde máme už nějaké existující zařízení, se snažíme maximálně využít možností jeho technického zázemí. Pokud je zde možnost přístavby, výstavby nového pavilónu nebo rekonstrukce objektu v blízkosti s využitím kapacit stávajícího stravovacího provozu, prádelny a dalšího vybavení, dáváme tomu přednost tak, abychom dosáhli co nejlepších investičních a provozních nákladů.
· Můžete vyjmenovat některá zařízení, kterých se rozšíření konkrétně týkají?
Týká se to například přestavby bývalé LDN v Zastávce u Brna na další pavilón domu pro seniory. Zde už uvolnil kraj prostředky na projektovou dokumentaci. Dále pak domu pro seniory v Kyjově, kde chystáme přístavbu. Obyvatele Brna zase bude jistě zajímat záměr výstavby domu pro seniory na místě dřívější Tomešovy transfúzní stanice v Masarykově čtvrti – zde bude vbrzku zahájen stavebně technický průzkum. Věřím, že bychom tyto a další projekty mohli zvládnout do dvou až tří let.
· Ministerstvo práce a sociálních věcí letos kraji poskytlo podstatně méně prostředků na provozní náklady pobytových zařízení. Dokáže se s tím kraj vypořádat ?
Záporný rozdíl v poskytnutých prostředcích pro sociální služby v našem kraji proti loňskému roku přesahuje 140 miliónů korun. Problém aktuálně řešíme v rámci Asociace krajů. Stále probíhá jednání s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Při veškerých úsporných opatřeních, která jsme provedli, se nám nedaří plně zajistit provozní náklady pobytových zařízení kraje. Panu ministrovi předáme ze všech krajů upravené částky, kam jsme schopni dojít při maximálních úsporných opatřeních a kolik skutečně potřebujeme dofinancovat, abychom udrželi naše zařízení v normálním chodu. Tento deficit krajských pobytových zařízení – což jsou i domovy pro spoluobčany se zdravotním postižením, činí minimálně 65 miliónů korun. Tyto služby nejsou zajištěny příjmy krajů z rozpočtového určení daní. Proto budeme ještě peníze z ministerstva potřebovat.
· Senioři jsou více než jiní občané ohroženi kriminalitou. Jak se kraj zaměří na její prevenci?
Rozhodli jsme se, že nebudeme pouze přidělovat finanční prostředky subjektům, které se této problematice věnují, ale že uděláme něco i sami jako kraj. Aktuálně připravujeme projekt „Senioři sobě“. V jeho rámci budou vyškoleni kurýři prevence kriminality z řad samotných seniorů. Tito kurýři budou vybaveni materiály tak, aby mohli své vrstevníky a starší občany naučit, jak se kriminalitě vyhnout a ubránit. Vycházíme z toho, že senioři mají ke svým vrstevníkům důvěru a nejlépe budou vnímat jejich zkušenosti. Navíc – je zde řada aktivních seniorů ochotných věnovat se ve svém volném čase této práci.
Projekt vychází ze zkušeností Policie ČR, která v menším rozsahu obdobnou akci s úspěchem realizovala v minulém roce.