Umístění: Jižní Morava Ekonomika Mohou mobilní operátoři půl roku uchovávat korespondenci lidí?

Mohou mobilní operátoři půl roku uchovávat korespondenci lidí?

Brno, 31. března 2011 (MEDIAFAX) - Ústavní soud ve čtvrtek rozhodne, zda budou moci mobilní operátoři a poskytovatelé internetových služeb moci dále shromažďovat a uchovávat informace o elektronické komunikaci mezi lidmi. Nález vyhlásí soudkyně-zpravodajka Eliška Wagnerová v 10 hodin, řekla mluvčí ÚS Jana Pelcová.

soud-ustavni.250

 

Operátoři musejí podle zákona z roku 2005 nejméně půl roku uchovávat záznamy o veškerých hovorech, krátkých textových správách, emailech nebo i o návštěvách lidí na konkrétních internetových stránkách. Zákon, který měl sloužit k obraně země před možným terorismem, však u Ústavního soudu napadla skupina pěti desítek poslanců parlamentu, v čele s mluvčím Markem Bendou (ODS).

"Poslanci v podání tvrdí, že zákona policie zneužívá k neodůvodněnému sledování lidí," řekla Pelcová.

Policie během loňského roku využila možnosti sledovat elektronickou komunikaci mezi lidmi v 86 000 případech. Poslanci tvrdí, že policie zákonnou možnost sledovat korespondenci lidí "zřetelně nadužívá" a že norma nesplňuje původní očekávání a že v boji proti terorismu nijak nepomáhá.

„Poslanci v napadené právní úpravě vidí porušení práva na nedotknutelnost osoby a jejího soukromí," řekl Pelcová. Podle ústavy má totiž každý právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života. Každý občan má rovněž právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním údajů o své osobě. Poslanci zároveň namítají i porušení listovního tajemství a konečně i porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Stejné kauzy řešily nedávno například ústavní soudy v Německu a v Rumunsku, které operátorům nařídily veškeré shromažďované databáze okamžitě zlikvidovat.

Jiří Nováček

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci