"U dlužníka je v této chvíli vyloučeno řešení jeho úpadku reorganizací," konstatoval soud v rozhodnutí, kterým změnil způsob řešení úpadku firmy z reorganizace na konkurz. Verdikt je očekávaný, ani po druhé schůzi věřitelů na konci dubna nikdo nepředložil reorganizační plán.
Oděvnímu podniku nepomohlo ani oznámení, že na konci dubna zavře závod v Jeseníku se zhruba 290 zaměstnanci, dalších 300 lidí mělo ke stejnému datu odejít z hlavního výrobního provozu v Prostějově. Výrobu musela firma zeštíhlit i z toho důvodu, že měla vytíženou výrobní kapacitu jen z 30 procent. Za první čtvrtletí společnost vykázala provozní ztrátu 104 milionů korun.
Vedení firmy zatím verdikt soudu komentovat nechce, čeká na rozhodnutí insolvenčního správce, zda firmě po dobu konkurzu umožní komunikovat s médii. "Všechny pravomoci totiž nyní přecházejí na insolvenčního správce," vysvětlil pro agenturu Mediafax mediální zástupce společnosti Karel Samec.
Oděvní podnik je v insolvenčním řízení od 18. ledna, kdy návrh na úpadek podala firma sama. Krajský soud v Brně o jejím úpadku rozhodl přesně po týdnu, insolvenčním správcem jmenoval brněnského advokáta Jaroslava Svobodu. Soudu se přihlásilo celkem 230 věřitelů. Věřitelé původně upřednostnili reorganizaci firmy, kterou potvrdil i soud, reorganizační plán však nikdo nepředložil.
Závazky Oděvního podniku přesáhly 1,6 miliardy korun, z toho 1,3 miliardy připadá na trojici bank (Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Citibank). Společnost ještě před dvěma lety zaměstnávala kolem 3 800 lidí. Letos v dubnu jich zaměstnávala ještě 1582, z toho ve výrobě 935, v prodeji 350 a 230 je technicko-hospodářských pracovníků. Firma sama eviduje pohledávky ve výši 305 milionů korun.
Prostějovský Oděvní podnik v roce 2009 hospodařil podle neauditovaných výsledků se ztrátou 363 milionů korun proti ztrátě 1,085 miliardy korun o rok dříve. Loni utržil 1,13 miliardy korun, což bylo meziročně o 42 procent méně než v předchozím roce.