Umístění: Jižní Morava Ekonomika Rok po tornádu: EG.D už v postižených obcích pokládá podzemní kabely elektrického vedení

Rok po tornádu: EG.D už v postižených obcích pokládá podzemní kabely elektrického vedení

Hodonín, 21. června 2022 - Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON v České republice, dál pracuje na výstavbě elektrických sítí v obcích, které před rokem postihlo ničivé tornádo a jen na elektrickém vedení způsobilo škodu kolem 100 milionů korun. Přitom zničilo desítky kilometrů elektrické sítě na všech napěťových hladinách.

egd kabely tornado

 

„Zhruba do měsíce od tornáda se nám povedlo obnovit dodávky elektrické energie všem zákazníkům a to i díky rychlé výstavbě provizorního vedení na dřevěných sloupech, které nahradilo to, jenž zmizelo z povrchu v těch nejpostiženějších místech. Tím jsme ale neskončili a kontinuálně pracujeme na tom, aby se nám do konce letošního roku podařilo mít hotové nové kabelové vedení ve všech dotčených obcích,“ popisuje Radek Slatinský, vedoucí regionální správy Hodonín společnosti EG.D. Celkové investice do obnovy a výstavby tohoto vedení se pohybují kolem 200 milionů korun.

I proto jsou teď ulice postižených obcích zasaženy výkopovými pracemi, jež vytváří cesty nejen pro nové elektrické kabely, ale i některé další klíčové sítě. Řada prací musí být koordinována jak s dalšími potřebami obcí, jako je výstavba chodníků, oprava komunikací nebo plánovaná výsadba zeleně, ale i s potřebami obyvatel, kteří rekonstruují nebo staví zcela nové domovy. Celkem by mělo být do konce roku v obcích 45 kilometrů kabelového elektrického vedení. Z toho bude 30 kilometrů vedení nízkého napětí a 15 kilometrů vedení vysokého napětí 22kV. Novou síť bude napájet 16 zcela nových kioskových trafostanic.

„S osazováním trafostanic jsme začali hned na začátku roku, jak nám to počasí dovolilo. Do konce března jsme zvládli osadit všechny trafostanice a na začátku dubna byla už první z nich v Moravské Nové Vsi pod napětím. Aktuálně už máme pod napětím čtyři z těchto trafostanic a další se připravují,“ doplňuje Radek Slatinský s tím, že tři z těch trafostanic jsou tzv. chytré trafostanice, které umožňují dálkové ovládání a díky tomu mohou pracovníci EG.D velmi rychle manipulovat v síti. Hodí se to hlavně při poruchách, kdy dispečer mnohem rychleji zjistí místo poruchy a dálkově ji vymanipuluje. Tím je schopen minimalizovat nedodávky energií do co nejnižšího počtu odběrných míst. EG.D v rámci podpory částečně pomůže obcím i s výstavbou veřejného osvětlení.

Obnovená je i linka vedení velmi vysokého napětí
Řádění tornáda se nevyhnulo ani dvojitému vedení velmi vysokého napětí 110 kV na trase Břeclav – Tvrdonice – Hodonín, které bylo zničené větrem o rychlosti více než 200 km/h v délce zhruba pěti kilometrů a které je důležité pro napájení podzemních zásobníků zemního plynu v Tvrdonicích. Tornádo zničilo třináct stožárů, které bylo potřeba kompletně vyměnit, plus bylo potřeba vyměnit další tři, které mohly být vlivem pádu ostatních také poškozeny.

Pracovníci EG.D a zhotovitelská firma Elektrovod instalovali celkem 31 kilometrů nových fázových vodičů na 16 nových stožárech. V březnu letošního roku ještě doplnili kombinované zemní lano, čímž práce na opravě vedení kompletně dokončili.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci