Umístění: Jižní Morava Ekonomika Soud poslal Oděvní podnik do konkurzu i přes zeštíhlení

Soud poslal Oděvní podnik do konkurzu i přes zeštíhlení

Brno, 29. dubna 2010 (MEDIAFAX) - Na rozhodnutí soudce Krajského soudu v Brně Jana Kozáka poslat zadlužený Oděvní podnik do konkurzu se nic nezměnilo ani přes chystané zavření závodu v Jeseníku a propuštění 600 zaměstnanců. Soudce o tom informoval ve čtvrtek.

Prostejov

 

"Na rozhodnutí soudu to vliv mít nebude, verdikt o konkurzu je možné očekávat v několika málo dnech," sdělil soudce Kozák. Podle něj stále platí, že není reálná reorganizace podniku, protože není nikdo, kdo by se chystal předložit reorganizační plán.

Oděvní Podnik ve snaze vyhnout se konkurzu ve středu 27. dubna oznámil, že na konci dubna zavře závod v Jeseníku se zhruba 290 zaměstnanci, dalších 300 lidí má ke stejnému datu odejít z hlavního výrobního provozu v Prostějově. Jak informoval mediální zástupce společnosti Karel Samec, zaměstnanci budou odcházet napříč všemi profesemi. Firma bude i nadále zaměstnávat asi 900 lidí, z toho na mateřské dovolené je zhruba 280 žen.

OP Prostějov vykázal za první čtvrtletí provozní ztrátu 104 milionů korun. Kvůli tomu, že není zajištěno provozní financování, má nyní vytížené kapacity pouze z 30 procent. Po zeštíhlení bude výroba sestěhována do jedné dílny.

V tomto roce jde o dosud největší propouštění. Chystá se na něj i prostějovský úřad práce, který do závodu v pondělí 3. května vyšle hned několik týmů. "Dvoučlenný tým poradců poskytne základní informace o právech a povinnostech uchazečů o zaměstnání a zodpoví konkrétní dotazy. Desetičlenný tým zprostředkovatelů bude přijímat bývalé zaměstnance do evidence úřadu práce. Pětičlenný tým referentek insolvence bude zase řešit žádosti o výplaty dlužných mezd," popsal už dříve ředitel Úřadu práce v Prostějově Vojtěch Pospíšil s tím, že pro zvládnutí celé akce si úředníci přivezou dokonce i vlastní techniku.

Oděvní podnik je v insolvenčním řízení od 18. ledna, kdy návrh na úpadek podala firma sama. Krajský soud v Brně o jejím úpadku rozhodl přesně po týdnu, insolvenčním správcem jmenoval brněnského advokáta Jaroslava Svobodu. Soudu se přihlásilo celkem 230 věřitelů. Věřitelé původně upřednostnili reorganizaci firmy, kterou potvrdil i soud, reorganizační plán však dosud nikdo nepředložil.

Závazky OP Prostějov přesáhly 1,6 miliardy korun, z toho 1,3 miliardy připadá na trojici bank (Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Citibank). Společnost ještě před dvěma lety zaměstnávala kolem 3 800 lidí. Nyní podle aktuálních údajů pracuje ve firmě 1582 lidí, z toho ve výrobě 935, v prodeji 350 a 230 je technicko-hospodářských pracovníků. Firma sama eviduje pohledávky ve výši 305 milionů korun.

OP Prostějov v roce 2009 hospodařil podle neauditovaných výsledků se ztrátou 363 milionů korun proti ztrátě 1,085 miliardy korun o rok dříve. Loni utržil 1,13 miliardy korun, což bylo meziročně o 42 procent méně než v předchozím roce.

(Libor Popela)

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci