Umístění: Jižní Morava Ekonomika Tornádo: Bourání poničených domů potrvá ještě dva týdny, v obcích pomůže 150 vojáků

Tornádo: Bourání poničených domů potrvá ještě dva týdny, v obcích pomůže 150 vojáků

bourani domu foto jmk tornadoPodivín, 14. července 2021 - Odklízecí práce hasičů vrcholí. Během dneška odvážejí z obcí zasažených tornádem poslední skládky. O víkendu ukončili působení v obci Lužice, zítra či pozítří předají i Hrušky. Zaznělo to 12. července po jednání Krizového štábu Jihomoravského kraje v Podivíně. Hasičům zbývá zbourat ještě 40 domů. „Jsou to složitější případy demolic, hůř se proto odhaduje doba trvání a největší objekty, jako je třeba poškozená střední škola v Hodoníně, si hasiči nechávají na závěr. Předpokládáme, že by mělo být hotovo zhruba za 14 dní,“ upřesnil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

V terénu stále zůstávají příslušníci Armády České republiky i její technika. Pomáhat budou hlavně obcím. „Zejména s organizací na skladech stavebního materiálu a s obnovou majetku. Jde o zhruba 150 vojáků,“ prohlásil hejtman.

Ve většině obcí dál fungují kontaktní místa pro dobrovolníky a místní, kteří tam můžou hlásit své požadavky. Skončila jen v Lužicích a Pánově, kde je hotovo. Pro dobrovolníky je stále k dispozici ubytovací vlak u Hrušek s jídlem a zázemím. Denně ho k přespání využívá až 80 lidí.

Bez elektřiny je v tuto chvíli necelých 500 domácností. Do 26. července by měly být všechny pokryté provizorním elektrickým vedením. Roste počet lidí, kteří poptávají dlouhodobé náhradní ubytování – aktuálně se jedná o 28 rodin.

Jednání se dnes zúčastnil i ministr vnitra Jan Hamáček. „Řešili jsme posílení stavebních úřadů Břeclav a Hodonín, aby tam bylo víc lidí, kteří dokážou rychle lidem pomoct se proplést potřebnými formalitami. Měli by to být přímo úředníci z Ministerstva pro místní rozvoj, kteří mají na starosti stavební řád,“ zmínil hejtman Jan Grolich s tím, že aby mohli lidé žádat o dotace u ministerstva, je potřeba mít odhad škody. Zhruba sto pracovníků, kteří jim s tím pomůžou, zajistí po dohodě s krajem Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků.

Foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci