Umístění: Jižní Morava Ekonomika Vypovědět nevýhodnou smlouvu na dodávky plynu bude zřejmě snazší

Vypovědět nevýhodnou smlouvu na dodávky plynu bude zřejmě snazší

Praha, 29. dubna 2011 (MEDIAFAX) - Odběratelé elektřiny či plynu budou mít zřejmě možnost do tří měsíců odstoupit od smlouvy o dodávkách energie bez udání důvodu, pokud jejich dodavatel změní cenu nebo jiné smluvní podmínky.

ruce-odstoupeni_od_smlouvy250

 
Vyplývá to z novely energetického zákona, kterou v pátek poslanci propustili do třetího čtení.Jak během diskuse uvedl za předkladatele ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS), na jednání hospodářského výboru bylo k normě navrženo 231 pozměňovacích návrhů. Výbor nakonec tyto návrhy přijal formou komplexního pozměňovacího návrhu. "A já s tímto návrhem souhlasím," podotkl ministr.

"Tento zákon je poměrně složitý, ale také důležitý. Byl bych rád, kdybychom pro další projednávání vzali jako základ komplexní pozměňovací návrh hospodářského výboru," řekl předseda výboru Milan Urban (ČSSD) a poslanci následně tento postup schválili.

Novela, která vychází z tzv. třetího energetického balíčku Evropské komise, posiluje i práva podnikajících fyzických osob. Ty budou nově moci do měsíce odstoupit od takové smlouvy, která byla uzavřená mimo prostory k podnikání dotyčného dodavatele energií.

Toto opatření se týká hlavně smluv uzavřených přes prostředníky přímo v místě bydliště odběratele. Jde de facto o rozšíření současné praxe občanského zákoníku, který spotřebitelům umožňuje od takto uzavřených smluv bezdůvodně odstoupit. Toto nové ustanovení pouze tuto praxi rozšiřuje i na podnikající fyzické osoby.

Posílit jistotu spotřebitelů by měla i nová povinnost dodavatelů poskytovat veškeré informace spojené s cenou a podmínkami dodávek energií na internetu. Informace o případných změnách také bude muset uveřejnit nejpozději 30 dnů před tím, než začnou platit.

Kromě posílení práv spotřebitelů však novela přináší i zásadní změny ve fungování energetického trhu v ČR. Změny se dotknou zejména plynárenského odvětví, protože společnosti podnikající v oblasti elektrické energie již navrženými změnami prošly.

Jedná se zejména o striktní oddělení provozovatele přenosové soustavy od výrobce či distributora. Česko si zvolilo mírnější formu transpozice evropské směrnice a rozhodlo se, že výroba i distribuce zůstanou v jedné akciové společnosti, přičemž mateřská společnost bude mít na starosti výrobu a dceřiná distribuci.

I toto uspořádání však zákon tvrdě reguluje a zamezuje v rámci možností propojení aktivit těchto dvou prvků.

V Českých podmínkách má tuto roli splnit společnost RWE Transgas, která prostřednictvím svých dceřiných společností zajišťuje distribuci plynu i obchod s plynem, zejména jeho dovoz ze zahraničí.

Novela však kromě již zmíněného posiluje pravomoci Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který bude na nové uspořádání energetického trhu dohlížet. Některé návrhy ministerstva průmyslu a obchodu, které zákon vypracovalo, se však setkaly s nesouhlasem ministerstva financí (MF).
Filip Nachtmann, Jiří Táborský

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci