Umístění: Jižní Morava Ekonomika Znojmo a Čejkovice – vlajkové lodě kraje ve třídění odpadu!

Znojmo a Čejkovice – vlajkové lodě kraje ve třídění odpadu!

Brno, 1. února 2012 - Jihomoravský kraj - Třídění odpadů se stává přirozenou součástí životního stylu stále více obyvatel Jihomoravského kraje, nejúspěšnější v této oblasti přitom v uplynulém roce 2011 byli lidé ve Znojmě a Čejkovicích.

trideni-01

 

Právě tam totiž občané v loňském roce vytřídili nejvíce odpadu v přepočtu na obyvatele, a zároveň dosáhli výborných výsledků také z hlediska poměru mezi množstvím tříděného a směsného odpadu. Ve svých kategoriích, rozdělených podle počtu obyvatel, se tak umístily na nejvyšších příčkách jak v hlavní, tak ve vedlejší soutěži ve třídění odpadů pro obce Jihomoravského kraje „My třídíme nejlépe 2011".

Soutěž tradičně pořádá autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a. s., která má systém zpětneho odběru využitelného odpadu na starosti, a statistiky o třidění dlouhodobě sleduje a vyhodnocuje.

VÝSLEDKY HLAVNÍ SOUTĚŽE

Každý občan Znojma, které soutěžilo v kategorii měst nad 10.000 obyvatel, umožnil další
zpracování téměř 48 kilogramů využitelných složek. Na druhém místě bylo v této kategorii
město Vyškov. Jako třetí se umístil Hodonín.
V kategorii obcí od 2 do 10 tisíc obyvatel zvítězily Čejkovice, další příčky obsadila obec
Střelice, za ní pak skončil Slavkov u Brna.
V kategorii obcí od 500 do 2.000 obyvatel se v hlavní soutěži nejlépe umístila obec Vranov,
následovaly obce Tavíkovice a Perná.
Mezi obcemi s méně než pěti sty obyvateli se nejlépe vedlo obci Podhradí nad Dyjí, která je
již tradičním favoritem soutěže. Druhé a třetí místo patří obcím Oslnovice a Skryje.

VÝSLEDKY VEDLEJŠÍ SOUTĚŽE

Ve vedlejší soutěži, která hodnotí poměr mezi množstvím vytříděného odpadu a množstvím
směsného odpadu, se mezi městy nad 10.000 obyvatel nejlépe umístilo opět Znojmo. V kategorii
obcí a měst od 2 do 10 tisíc obyvatel byla nejúspěšnější obec Čejkovice.
Mezi obcemi s počtem obyvatel od 500 do 2.000 zvítězily Tavíkovice, mezi obcemi s počtem obyvatel
do 500 obyvatel pak vyhrála obec Skryje.
Všechny obce oceněné v soutěži získaly od společnosti EKO-KOM stylové trofeje a finanční odměny.
Každoroční vyhodnocování je součastí aktivit zaměřených na podporu třiděného sběru odpadů ve městech a obcích regionu. Zúčastňují se ho automaticky všechny obce a města zapojená do systému EKO-KOM.
Vyhodnocení se uskuteční i v letošním roce.

OBYVATELÉ JIŽNÍ MORAVY TŘÍDÍ STÁLE VÍCE

Jihomoravský kraj jako celek sice z celorepublikového hlediska v minulosti nedosahoval tak dobrých výsledků, jako jiné oblasti, v poslední době se ale situace zlepšuje, a jižní Morava začíná jiné části země dohánět.
„V roce 2010 množství separovaného papíru, plastu, skla, nápojového kartonu a kovů v celém jihomoravském regionu narostlo o 11 procent oproti roku 2009, což je v rámci celé republiky
nadprůměrna hodnota," uvedla Jana Krčmářová ze společnosti EKO-KOM.
Základním předpokladem vstřícného vztahu lidí k třídění je samozřejmě dostupnost nádob na separovaný odpad. A těch v posledních letech výrazně přibylo.
„V celém kraji se jich teď nachází okolo 18 tisíc, což je zhruba o 70 procent více, než tomu bylo před 5 lety. V roce 2011 jsme obcím v oblastech s vysokým potenciálem růstu poskytli dalších 680 nových nádob," uvedl Milan Hroudný, regionální manažer společnosti EKO-KOM pro Jihomoravský kraj.
Jen za poslední dva roky tato nezisková společnost obcím bezplatně poskytla více než 1,5 tisíce
barevných nádob v celkové hodnotě přes 9 milionů korun. Na aktivitách podporujících třidění odpadů spolupracuje od podzimu 2011 také Jihomoravský kraj.

V SYSTÉMU TŘÍDĚNÍ JE ZAPOJENA VĚTŠINA OBCÍ

Do systému třidění odpadů zajišťovaného společností EKO-KOM je zapojena většina obcí Jihomoravského kraje – z celkem 673 obcí je to 650. Systém je založený právě na spolupráci obcí a měst, společností nakladajících s odpady a průmyslových podniků. Zajišťuje, aby odpady z použitých obalů a dalších částí spotřebniho zboži byly vytřiděny a upraveny k opakovanému využití jako náhrada za primární suroviny.
Každý obyvatel Jihomoravskeho kraje v roce 2010 v průměru vytřidil 40 kilogramů plastů, papíru, skla, nápojových kartonů a kovů. Díky tomu mohl být třeba recyklovaný plastový odpad využit při výrobě interiéru automobilu, zahradního nábytku nebo obyčejného plastového kbelíku. Další informace najdete na internetových stránkách www.tridime-jihomoravsky.cz nebo www.jaktridit.cz .

(jmk)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci