Umístění: Kultura Folklor a vinařství Festival otevřených sklepů: ochutnávka nejlepších vín Znojemska i křest kuchařky

Festival otevřených sklepů: ochutnávka nejlepších vín Znojemska i křest kuchařky

kucharka_moravskych_vinarek-vina-250Brno, 20. listopadu 2011 – Během uplynulého víkendu proběhnul další z vrcholů vinařského roku. Festival otevřených sklepů – Svatý Martin na Znojemsku, který za podpory Vinařského fondu organizuje Nadace Partnerství, navštívilo celkem 1200 milovníků vín z celé České republiky i ze zahraničí.
 


V pěti obcích se představilo 31 vinařů Znojemské vinařské podoblasti a nabídli i vína ročníku 2011. Doprovodný program tentokrát okořenil křest vinařské kuchařky, u něhož jako host asistovala i herečka Barbora Seidlová.

„Těší nás, že i přes podzimní šedivé počasí přilákal festival tolik návštěvníků,“ říká ředitel festivalu Juraj Flamik. Zajímavostí bylo již samotné registrační místo, kde se předávaly startovní baličky s tištěným průvodcem a degustační skleničkou. „Registrační místo bylo v areálu Louckého kláštera v klášterní konírně, v jejíž jedné části ležely vinné hrozny Znovínu Znojmo na slámě, a návštěvníci tak měly možnost na vlastní oči vidět část procesu přípravy slámového vína,“ doplňuje Flamik.

Sklepy otevřelo celkem 31 vinařství ve Znojmě, Novém-Šaldorfu, Šatově, Dobšicích a Chvalovicích a návštěvníci měli možnost ochutnat i vína ročníku 2011, z nichž některá nesla známku Svatomartinské. „Zdá se mi, že těch mladých vín tu nebylo tolik. Vysvětluji si to tím, že ročník 2011 byl tak skvělý, že si vinaři chtějí nechat více lahví na archivaci, a tak toho mladého dělali letos méně,“ říká jeden z pražských návštěvníků, Ondřej Svatoň a dodává: „Festival byl jinak ale opět báječný – více jak půl hodiny jsem například strávil hovorem a degustací s vinařem Janem Vaňkem z Chvalovic, a byl to pro mě jeden z několika nezapomenutelných zážitků.“

Otevrenesklepy2011-Zdenek_Hujnak

Jiné návštěvníky fascinovaly zase pískovcové sklepy, které zde byly vyhloubeny ručně a některé až do délky několika set metrů. „Naprosto neskutečné a opravdová paráda. My sami máme sklep v Modrých horách a s těmi místními se nemůžeme rovnat,“ podělil se o své zážitky jeden z Velkopavlovických vinařů-návštěvníků. Na festival tentokrát zavítalo velké množství návštěvníků ze zahraničí – kromě tradičních návštěvníků ze Slovenska, přijela výprava hostů z Polska a skupina vinařských odborníků z Rakouska. Ta zde byla na přeshraniční exkurzi, organizovanou Nadací Partnerství. „Pro mě je neuvěřitelné, že na festival přijíždějí lidé třeba i ze vzdálenosti tří set kilometrů. Když se pořádají akce v Pillichsdorfu, tak můžeme oslovit maximálně návštěvníky z Vídně, kteří to mají kousek. Z větší vzdálenosti za námi ale nejezdí,“ říká rakouský organizátor vinařských akcí v Dolním Rakousku Thomas Falch. „A jako naprostý zázrak je pro mě to, jak mladí jsou návštěvníci Festivalu otevřených sklepů. Z velké části se jedná o třicátníky, naše akce navštěvují lidé 50 let a výše.“

Ohlasy

„Zdá se mi, že těch mladých vín tu nebylo tolik. Vysvětluji si to tím, že ročník 2011 byl tak skvělý, že si vinaři chtějí nechat více lahví na archivaci, a tak toho mladého dělali letos méně. Festival byl jinak ale opět báječný - více jak půl hodiny jsem například strávil hovorem a degustací s vinařem Janem Vaňkem z Chvalovic, a byl to pro mě jeden z několika nezapomenutelných zážitků."  Ondřej, Praha

„Naprosto neskutečné a opravdová paráda. My sami máme sklep v Modrých horách, ale tyhle šatovské jsou o něčem jiném." 
Martin, Velké Pavlovice

„Pro mě je neuvěřitelné, že na festival přijíždějí lidé třeba i ze vzdálenosti tří set kilometrů. Když se pořádají akce v Pillichsdorfu, tak můžeme oslovit maximálně návštěvníky z Vídně, kteří to mají kousek. Z větší vzdálenosti za námi ale nejezdí. A jako naprostý zázrak je pro mě to, jak mladí jsou návštěvníci Festivalu otevřených sklepů. Z velké části se jedná o třicátníky, naše akce navštěvují lidé 50 let a výše."  
Thomas, Rakousko


Spokojeni byli i samotní vinaři, ačkoliv prodané lahve budou teprve sčítat. „Každý návštěvník má v rámci vstupného kupony na odběr vína v hodnotě 200 Kč, takže vinaři si rozdělí minimálně 200 tisíc. Tradičně ale návštěvníci nakupují vína v mnohem větším množství, a tak se dá opět očekávat, že za víno se za tento jeden víkend utratí mezi jedním a dvěma miliony korun,“ hodnotí ekonomický přínos pro region tiskový mluvčí festivalu, Martin Gillár.

Doprovodný program se skládal především z koncertů cimbálových kapel a z prohlídek unikátních sklepů, například ve Chvalovicích nebo v Šatově. Specialitou byl křest nové Kuchařky moravských vinařek, který proběhnul v sobotu v Moravském sklípku v Šatově. Účastnice měly možnost ochutnat několik vzorků vín, kterými provázely zástupkyně spolku moravských vinařek Bakchantky. Druhá část pořadu byla věnována křtu samotné knihy. Toho se spolu s jednou vylosovanou návštěvnicí ujala herečka Barbora Seidlová, která nové kuchařce popřála co největší úspěch mezi čtenáři a zároveň další pokračování.

Otevrenesklepy2-2011-Zdenek_Hujnak

Organizátoři již nyní zvou na Festivalu otevřených sklepů ročník 2012. „Pro příští rok chystáme opět tři festivaly. Tentokrát ale místo letního festivalu zařazujeme festival vánoční, který by se měl uskutečnit v Brně na začátku prosince. Ještě předtím ale zvu milovníky vína na jarní festival na Podluží, který se v dubnu uskuteční v Moravské Nové Vsi a okolí, a pak samozřejmě na další svatomartinský festival. Tentokrát představíme mladá vína v obcích okolo Hustopečí,“ dodává ředitel festival Juraj Flamik.

Šampionem vín Festivalu otevřených sklepů se stala Frankovka 2010 pozdní sběr, klaret z Vinařství Poppovi. Pořadí prvních dvaceti vín v anketě, jež byla v rámci festivalu pořádána najdete zde (pdf). Vylosovanou výherkyní, která obdržela poukaz na všechny tři festivaly v roce 2012 se stala paní Martina Pulmannová

zdroj: Festival otevřených sklepů, foto: Zdeněk Hujňák

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci