"Rekord překonali členové folklorních souborů, vesnická krojovaná chasa i party lidí, kteří měli zájem zažít něco výjimečného," řekl ředitel festivalu Petr Ševčík s tím, že tančící utvořili 27 krojovaných kroužků s 216 lidmi. Až dosud přitom v Česku tančili lidé Moravskou besedu najednou maximálně ve čtyřech kroužcích.
Jedinou podmínkou bylo, aby tanečníci byli oblečeni v lidovém kroji z oblasti, z níž pochází, a uměli tančit Moravskou besedu. "Bylo jedno, jestli je tanečník velký, malý, mladý nebo starý," dodal Ševčík.
Moravská beseda je pásmo jedenácti tanců, upravených pro salónní tanec. Vznikla podobně jako slavnější Česká beseda, tančená v premiéře Bedřichem Smetanou či Janem Nerudou, v devatenáctém století. V této době byly velmi populární francouzské čtverylky a čeští vlastenci chtěli dát lidem čtverylku, která bude vycházet z českých lidových tanců. Moravská beseda má čtyři díly. Jako se v České besedě opakuje tanec Furiant, opakují se zde tance Tetka a Silnice. Původním úkolem Moravské besedy bylo šíření znalosti moravských písní a tanců, dnes se tančí jen při slavnostních příležitostech.
V pořadí 16. ročník folklorního festivalu Sousedé pokračuje v Mikulově v sobotu vystoupením souborů nejenom z Podyjí. Tančit i zpívat bude domácí Národopisný soubor Pálava, který představí lidové zvyky související se zavíráním vinic a zarážením hory. Představí se také cimbálová muzika Píšťalenka, mužský a ženský sbor z Dolních Dunajovic, folklorní studio Szöttes z Bratislavy, popradský Fagonár a Horácký soubor písní a tanců Vysočan z Jihlavy.