Slavkov, 26. června 2024 – Dvoudenní hodnocení vín v prezentačních prostorách konírny slavkovského zámku určilo výsledky 18. ročníku Oenoforum – Czech International Wine Competition. Nejlepším bílým vínem se stal moravský Tramín červený a k tomu naše vína přidala ještě 6 vítězů kategorií. Dva Championi pak putují na Slovensko a jeden do Moldavska.
Championem mladých vín soutěže byl vyhlášen Sauvignon 2023, CHOP ze slovenského vinařství VÍNO MRVA & STANKO. Nejlepším bílým vínem se stal Tramín červený 2022, pozdní sběr z Vinařství Škrobák. Nejlepším červeným vínem pak Aurore Rara Neagra 2020 z moldavského Fautor, LTD a titul za nejlepší cuvée připadl slovenskému vínu 3 Brugundy 2021, CHOP taktéž od vinařství VÍNO MRVA & STANKO.
Naši vinaři zvítězili v 6 kategoriích:
• V kategorii bílých suchých vín ročníku 2023 zvítězil Ryzlink vlašský 2023, pozdní sběr z Vinařství Tichý
• V kategorii bílých suchých vín ročníku 2022 a starší zvítězil Ryzlink vlašský 2023, pozdní sběr z VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV
• V kategorii bílých polosuchých vín zvítězil Sauvignon 2023, pozdní sběr z Vinařství Tichý
• V kategorii bílých polosladkých vín zvítězilo víno Cépage Pálava 2022, pozdní sběr z NOVÉ VINAŘSTVÍ
• V kategorii červených suchých vín ročníku 2022 a starší zvítězil Cabernet Sauvignon 2019, pozdní sběr z Vinařství Kněží hora
• V kategorii šumivá vína zvítězil Bohemia sekt Prestige Charodnnay brut 2019, jakostní šumivé víno od BOHEMIA SEKT
• Cenu Ing. Jindřicha Ševčíka, CSc. za nejvýše hodnocené víno odrůdy Sauvignon blanc získal Sauvignon 2023, pozdní sběr z Vinařství Tichý
• Nejlepším Ryzlinkem vlašským soutěže se stal Ryzlink vlašský 2022, pozdní sběr z ENTRÉE vinařství
• Nejlepší Pálavou soutěže se stala Pálava 2021, výběr z hroznů z Vinařství Obelisk
• Nejlepší kolekci vín na soutěži získal Pavel Binder – rodinné vinařství
Konference Oenoforum 2024
Nedílnou součástí vícedenního programu Oenofora byla mezinárodní konference, které se účastnili věhlasní odborníci z oboru. Letos na téma Chardonnay s podtitulem "Quo vadis? Pozice, vývoj a perspektiva odrůdy révy vinné v blízkých regionech Evropy“ vystoupili Moritz Jülg z vinařství Jülg v německé vinařské oblasti Pfalz, Stefan Tscheppe, generální ředitel vinařství knížete z Lichtenštejna a Josef Stumvoll, enolog z Vinařství Hofkellerei des Fürsten von Liechtenstein, Jaromír Gala z Vinařství Gala nebo Louis de La Brosse z Tonnellerie François Frères, jednoho z nejslavnějších bednářství na světě.
„Chtěl bych vyzdvihnout konferenci, která měla letos mimořádně vysokou úroveň a pak kvalitu přihlášených a oceněných vín,“ sdělil PhDr. Martin Chlad, prezident soutěže a pořadatelského Svazu vinařů a dodal: „obecně chceme nyní a i v dalších letech náš obor více přiblížit mladým, představit jim naši práci a uvést je do praxe. Proto spolupracujeme s různými školami a nejinak tomu bylo i při letošním Oenoforu. Studenty místní střední školy oboru gastronomie a hotelnictví jsme využili při servisu, tři vybraní studenti si vyzkoušeli stínování rolí členů organizačního týmu. Absolventy Zahradnické fakulty Mendelu jsme pak zapojili přímo do hodnocení.“
Do 18. ročníku soutěže vín Oenoforum 2024 bylo přihlášeno 428 vín z Rakouska, Slovenska, Portugalska, Nového Zélandu, Maďarska, Německa a samozřejmě také České republiky. Soutěž se konala 21. a 22. června v prezentačních prostorách konírny zámku Slavkov u Brna. O den dříve pak proběhla mezinárodní vinařské konference.
Soutěž a konferenci organizuje a pořádá Svaz vinařů ČR za podpory Vinařského fondu ČR, Národního vinařského centra, o.p.s. a dalších organizací. Generálním partnerem je společnost Vinařský ráj.
Více informací o soutěži a konferenci na www.oenoforum.cz
zdroj/foto: Svaz vinařů České republiky