Umístění: Kultura Hudba a koncerty Concentus Moraviae 2011 - hudba rozezní moravské památky

Concentus Moraviae 2011 - hudba rozezní moravské památky

Concentus-MoraviaeBrno, 3. května 2011 - Téměř měsíční šňůra špičkových hudebních vystoupení v neopakovatelné atmosféře historických památek – přesně tak bude vypadat již šestnáctý ročník festivalu Concentus Moraviae, který proběhne mezi 28. květnem a 25. červnem v řadě měst jižní Moravy a Vysočiny.

„Festival otevírá posluchačům zajímavé, převážně historické prostory festivalových měst, a umožňuje jim skloubit jedinečné hudební zážitky s poznáváním architektonických a přírodních krás regionu. V rámci festivalu zazní celkem 33 koncertů ve 20 městech,“ říká Jitka Miková, jedna z organizátorek s tím, že mezi nejoblíbenější místa konání koncertů patří hrad Pernštejn či zámky ve Valticích, Mikulově, Rájci-Jestřebí, Boskovicích nebo Lysicích.  

Podtitulem letošního ročníku  festivalu v dramaturgii Aleše Březiny jsou „České sny – otisky a vzpomínky“. Proč právě takové motto? „V centru pozornosti Českých snů stojí čeští a v Čechách působící hudebníci a jejich vlastní hudební sny. Jakou měli motivaci pro volbu konkrétního nástroje a hudby jako svého životního poslání? Jak nasměrovalo jejich první vědomé setkání s hudbou jejich životní dráhu? Přední hudebníci ve velmi osobních programech osvětlí, jaké muzikální podněty rozdmýchaly jejich hudební vášeň,“ vysvětluje Miková.

Festival Concentus Moraviae bude letos zarámován duchovními koncerty a stejně jako v minulých letech se mohou návštěvníci v průběhu celého festivalu těšit na pořádnou porci skvělých hudební představení. „Dramaturg festivalu Aleš Březina pozval řadu významných hudebních osobností, letos převážně české muzikanty ověnčené mezinárodními úspěchy,“ říká Jitka Miková, jedna z organizátorek a dodává, že na své si přijdou jak milovníci klasické hudby, tak i posluchači, kteří upřednostňují jiné žánry.

Concentus-Moraviae-1

„Mezi nejočekávanější koncerty patří vystoupení Ivy Bittové s Čikori. Seskupení výborných hudebníků zahraje dva koncerty pod širým nebem – 1. 6. na nádvoří zámku v Náměšti nad Oslavou a 3. 6. na nádvoří zámku v Lysicích. Koncerty Zuzana Lapčíková Kvintetu (29. 5. v Tišnově a 12. 6. ve Velkém Meziříčí) v sobě nesou elementy jazzu a folku v kombinaci se soudobou klasickou hudbou inspirovanou moravským folklórem. A soubor Clarinet Factory, který bude koncertovat 8. 6. v Hustopečích a 11. 6. v Mikulově, mezi žánry volně proplouvá,“ vypočítává Miková a dodává, že na tak rozsáhlé akci není nouze ani o perné chvíle, se kterými ani sebepřipravenější organizátoři nemohli dopředu počítat.  

„Při přídavku koncertu německého vokálního souboru Amarcord, který se v loňském roce konal v kostele sv. Jana Křtitele v Kurdějově, se spustila průtrž mračen s hromy a blesky, a v tomto počasí nebylo možno z kostela vůbec odejít. Amarcord tedy až do úplného vyčerpání krátil čas zpěvem dalších a dalších písní, dokud se počasí trochu neumoudřilo,“ vzpomíná Miková a upozorňuje, že festival by se neobešel bez podpory Jihomoravského kraje. „Jihomoravský kraj je tradičním partnerem festivalu, každoročně jej finančně podporuje a hejtman Michal Hašek mu pravidelně uděluje svoji záštitu,“ uzavírá Miková.

Podrobný program naleznete na www.Concentus-Moraviae.cz.

Kryštof Turek, foto: archiv organizátorů - Jiří Sláma